videoprilog Azre Delmanović (Federacija danas)

Međunarodni simpozij psihijatara u Tuzli

Inflacija, niske plate, nezaposlenost, loš zdravstveni i obrazovni sistem, odlasci mladih, razdvajanje porodica, generalno nezadovoljstvo. Listi, čini se, nema kraja. Stoga se nameće pitanje kako živjeti uz sve navedeno, a sačuvati zdravlje? Sve ovo je u fokusu velikog međunarodnog simpozija psihijatara u Tuzli koji počinje sutra.

Tempo života i stres kojem smo svakodnevno izloženi rezultirali su povećanim brojem poznatih psihičkih poremećaja, ali i pojavom novih - do sada neopisanih. Zbog toga je važno raditi na usavršavanju prilikom uspostavljanja dijagnoza, jer bez dijagnoze nema ni liječenja, smatra struka.

„Zasigurno da su naši psihijatri lideri takvog posla i kad je u pitanju međunarodna, saradnja, naučno-istraživački rad, edukacija, a i kada je u pitanju organizovanje ovako velikih i značajnih međunarodnih simpozija po vrlo visokim standardima“, istakao je Ervin Alibegović, pomoćnik direktora za nastavu i naučno-istraživački rad UKC Tuzla.

Intenzivna istraživanja, razvoj tehnologije i industrije doveli su do djelotvornije farmakoterapije koja za edukovan stručni kadar može biti odličan alat za liječenje psihičkih morbiditeta. No prije toga, potrebna je adekvatna edukacija.

„Da bi se baratalo tim lijekovima, oni moraju biti u rukama iskusnih, kompetentnih i dobro educiranih psihijatara jer u suprotnom slučaju, ako se radi o samomedikaciji ili o ljudima koji nisu dovoljno educirani, imamo mač s dvije oštrice koji može nanijeti pacijentima više štete nego koristi“, upozorava prof. dr. Izet Pajević, predsjednik organizacijskog odbora simpozija.

U januaru ove godine je usvojena i nova međunarodna klasifikacija bolesti, a dio koji se odnosi na psihička oboljenja bit će predstavljen tokom simpozija.

Treba imati u vidu, kažu ljekari, da će to biti osnovni alat u svakodnevnom radu zdravstvenih radnika narednih 20-30 godina s obzirom na to da je klasifikacija koja je bila na snazi prije ove usvojena davne 1992. godine.

Akademik Osman Sinanović, voditelj razreda medicinskih nauka IANUBiH, govoreći o djelu "Uvodu u klasifikaciju psihijatrijskih poremećaja u MKB-11", naglasio je kako je ovo je prvi put u historiji Bosne i Hercegovine da se pojavljuje knjiga, prevod i osvrt na tu knjigu na jednom od službenih jezika u Bosni i Hercegovini.

„Do sada nije toga bilo, osjećam se ponosnim što su to uradili, prije svega, moji učenici“, dodao je Sinanović.

Cilj je posmatrati i liječiti osobu, a ne bolest, a nova literatura će upravo tome učiti mlade ljekare koji su, također, pokazali veliki interes za prisustvo. Simpozij će trajati tri dana, a učestvovat će doktori iz Hrvatske, Švicarske, Njemačke, Austrije, Turske, Ujedinjenog Kraljevstva te Bosne i Hercegovine.

federalna.ba

Grad Tuzla UKC Tuzla simpozij Psihijatrija
Šekib Umihanić UKC Tuzla
0 09.04.2024 22:29
Alen Kamerić Denijal Tulumović UKC Tuzla
0 26.03.2024 21:57
Alen Kamerić UKC Tuzla
0 20.03.2024 23:43