(Izvor: federalna.ba/Mirela Čanović)

U Tuzli osnovana Mješovita srednja Savremeno-umjetnička škola

Od ove školske godine maturanti osnovnih škola sa područja TK imaju mogućnost da nastave školovanje i u Mješovitoj srednjoj Savremeno-umjetničkoj školi u Tuzli. Riječ je o novoosnovanoj školi sa suvremenim pristupom obrazovanju i odgoju, nastaloj zahvaljujući ideji i angažmanu Pozorišta mladih Tuzle i Udruženju mladi Tuzle.

Savremeno-umjetnička škola projekt je koji je sazrijevao tri godine, da bi od ove školske godine i otvorio svoja vrata za prvu generaciju učenika.

“Ja sam i prije nego što sam znala da će se ova škola otvoriti bila član Pozorišta mladih pa me je rad u pozorištu još više zaljubio u umjetnost i kad sam čula da se otvara i koji su smijerovi znala sam da je to za mene i da ću moći naučiti dosta toga i stvari koje me zanimaju u ovoj školi”, kaže Lejla Lamija Mešanović, učenica.

“Osjetila sam potrebu, da je to to, da trebam da se nekako bacim u vatru, nešto novo, što će mi kasnije pomoći puno u životu. Jako sam zaljubljena u umjetnost i volim to što ćemo u ovoj školi jako puno da naučimo o različitim smijerovima umjetničkim”, rekla je Dajna Anić, učenica.

A kako zadovoljava sve prosvjetno-pedagoške standarde i propise, Savremeno-umjetnička škola u Tuzli u rangu je ostalih postojećih srednjih škola.

“Ima i opće obrazovne i stručne umjetničke predmete, ali ono što je inovacija jeste inovativni pristup ka budućim srednjoškolcima budući da mi jedini i prvi, u regiji, koristimo ono što se zove dramska pedagogija i metode primijenjenog pozorišta i drame”, izjavio je Adnan Mujkić, predsjednik Pozorišta mladih Tuzle i suosnivač škole.

Škola je registrirana kao mješovita te nudi trogodišnje i četverogodišnje obrazovanje.

“U prvoj generaciji mi smo obezbijedili da učenici mogu pohađati dva smjera i to u statusu redovnog učenika, koji podrazumijeva da kod nas su i na općeobrazovnim i na stručnim umjetničkim predmetima i u statusu paralelnog učenika, koji podrazumijeva da su kod nas samo na grupaciji stručno umjetničkih predmeta”, pojašnjava Amila Beširević, predsjednica Udruženja mladi Tuzle i suosnivač škole.

Prva generacija učenika Savremeno-umjetničke škole mogla je da bira između zanimanja izvedbeni animator dramske umjetnosti i edukacije i omladinski lideri. A, kako je i planirano, upisano je 20 učenika.

“ Da mi možemo svojim resursima to pokriti, a da nam negdje nešto ne zafali, da nam sve ide onako kako smo planirali. Sve što uče, sve što budu sticali znanja, što im budemo prezentirali, će imati neko svoje viđenje i u praksi”, dodaje Mirzeta Hadžić Suljkić, stručna saradnica Savremeno-umjetničke škole Tuzla.

Prostorije škole, prilagođene specifičnom načinu odgoja i obrazovanja, nalaze se u okviru Tuzlanske gimnazije “Ismet Mujezinović”.

federalna.ba/Mirela Čanović

Savremeno-umjetnička škola Tuzla