videoprilog Azre Delmanović (Federacija danas)

U Tuzli održan okrugli sto 'Negiranje genocida nad Bošnjacima i holokausta nad Jevrejima je anticivilizacijski čin'

Nije bitno koji je period godine, da li su praznici ili ne, uvijek je pravo vrijeme govoriti o genocidu nad Bošnjacima i njegovati kulturu sjećanja. Najbitnije je da se o tome prvenstveno govori u obrazovnim ustanovama jer oni koji se obrazuju danas, prenosit će istinu s koljena na koljeno u vremenima koja dolaze. ''Negiranje genocida nad Bošnjacima i holokausta nad Jevrejima je anticivilizacijski čin'' – tema je okruglog stola održanog na Filozofskm fakultetu u Tuzli.

O sličnostima i razlikama genocida i holokausta neophodno je govoriti, a posebno o njihovom negiranju i posljedicama tog čina. Primjera radi, iako je negiranje holokausta rijetko, kada se desi, novčano se kažnjava, a u Bosni i Hercegovini se genocid javno negira bez posljedica.

"Mada imamo izmjene Krivičnog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik gdje se izričito zabranjuje negiranje genocida nad Bošnjacima, imamo to još uvijek na sceni i u političkoj strukturi i u svakodnevnom životu kada pogledate oko sebe", istakao je prof.dr. Rasim Muratović, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava UNSA.

Studenti koji su danas učestvovali u diskusiji kažu da su svjesni svoje odgovornosti kada je u pitanju kultura sjećanja. Zalagat će se, kažu, za to da se o genocidu govori više, ali na način kako to treba, a ne kako je nametnuto.

"Čak i nakon trideset godina mi zapravo govorimo o tome da li je bilo genocida ili nije bilo genocida. Mislim da bi trebali našu retoriku da usmjerimo u tom smjeru da ne bude negiranja, nego da zapravo pričamo o genocidu onakvom kakav je bio", naglašava Edna Mulić, studentica politologije, međunarodnih odnosa i diplomatije. 

"Ovo svakako neće biti prvi i zadnji okrugli sto ovoga tipa,. Svakako da ćemo simbolično nekako ovako pred kraj godine nastojati i svaku narednu godinu da gajimo sjećanje na ono što se desilo i da pokažemo kakva je namjera iza svega toga bila", kazala je Maja Ibričić, studentica politologije, međunarodnih odnosa i diplomatije.

S obzirom na razmjere, žrtve i posljedice genocida i holokausta, svi imamo obavezu i odgovornost govoriti istinu. Jedino istinom možemo doprinijeti tome da se oni uistinu više nikome ne ponove, zaključili su učesnici.

federalna.ba

Tuzla okrugli sto Negiranje genocida nad Bošnjacima i holokausta nad Jevrejima je anticivilizacijski čin