U Turskoj otkrivena željezna maska rimskog vojnika stara 1.800 godina
Tokom iskopavanja na drevnom lokalitetu Hadrianopolis, u turskoj sjevernoj crnomorskoj regiji, arheolozi su otkrili željeznu masku staru 1.800 godina, što ukazuje na postojanje Rimskog carstva u regionu.
Smještena tri kilometra istočno od grada Karabuka, u istoimenoj provinciji, lokacija se također naziva "Zeugma Crnog mora" zbog svoje sličnosti sa Zeugma mozaicima u jugoistočnoj turskoj provinciji Gaziantep.
Tokom izvođenja radova u antičkom gradu do sada je iskopano najmanje 14 objekata kao što su dva kupatila, dva crkvena objekta, odbrambeni objekt, kameni grobovi, pozorište i gradski zid.
Životinje poput konja, slonova, pantera i mitolškog bića grifona, prikazane su na mozaicima, koji su gradu donijeli reputaciju.
Takođe, iskopavanjima su otkriveni skeleti u kamenim grobnicama, drevni novčići, ukosnice napravljene od kostiju, unguentarium (boca za suze) i grobnica koja datira iz drugog stoljeća poslije nove ere, kao i votivna ploča stara 1.800 godina.
Prenosive iskopine distribuiraju se muzejima u okolnim gradovima, dok su ostali nalazi, poput mozaika na podu crkve, sačuvani tamo gdje su pronađeni.
Ersin Celikbas, šef tima za iskopavanja, rekao je da su ove godine tokom iskopavanja pronašli važne podatke koji pokazuju postojanje Rimskog carstva u regionu.
"Kao što vidite, tokom iskopavanja je otkrivena željezna maska. Kada smo je pregledali, utvrdili smo da pripada rimskoj konjici", dodao je.
Istakao je da se može govoriti o postojanju rimskog garnizona i vojnoj bazi u Hadrianopolisu.
"To znači da je Rim planirao da se odbrani izgradnjom baza protiv svih vrsta opasnosti koje mogu doći iz crnomorskog regiona na njegovu teritoriju. Mislimo da je jedan od ovih odbrambenih vojnih gradova bio i Hadrianopolis", rekao je Celikbas.
federalna.ba/AA