videoprilog Dine Durmića (Dnevnik 2)

U toku aktivnosti na izgradnji info punkta i video nadzora u ZP Konjuh

Od uspostavljanja Zaštićenog pejzaža Konjuh 2009. godine, prvi put će biti postavljen video nadzor i fizička barijera  da bi se spriječilo nelegalno izvlačenje šumskih sirovina i uspostavila kontrola izvoza šumskih resursa. Građanima Tuzlanskog kantona će biti olakšano i izdavanje CIPS-a, nakon što bude potpisan ugovor sa Agencijom za identifikacione dokumente Bosne i Hercegovine. Na ovaj način bit će smanjene i gužve na šalterima za izdavanje dokumenata u Ministarstvu unutrašnjih poslova. Ovu su samo neki od zaključaka koja je usvojila Vlada Tuzlanskog kantona na današnjoj sjednici.

Iako je prije dvije godine Vlada Tuzlanskog kantona osigurala sredstva za Zaštićeni pejzaž Konjuha, kako bi bile pokrenute procedure i aktivnosti na uspostavljanju video nadzora, izgradnji info punkta i postavljanju fizičke barijere na ulazu u predjelu Kladnja, administrativne procedure su usporile ovaj proces. No, tek sada se privodi kraju izgradnja info punkta nakon čega će se pristupiti i postavljanju video nadzora.

“Video nadzor će služiti kao određena mjera zaštite za zloupotrebu sječe koju su detektovale nevladine organizacija sa kojima smo imali određene sastanke i zaključke da se ove mjere analiziraju i realizuju do konačnog cilja”, kazala je ministrica za prostorno uređenje i zaštitu okoliša Anela Ajšić (SDA).

Na postavljanje fizičke barijere – rampe će se sačekati, jer je riječ o dionici regionalne ceste koja je u nadležnosti Vlade Federacije Bosne i Hercegovine. Budući da bi mogao nastati problem još većih gužvi na izdavanju ličnih dokumenata u šalter sali Ministarstva unutrašnjih poslova zbog  desetogodišnjeg perioda zamjene istih, uskoro će uslijediti olakšanje izdavanja CIPS-a za građane. Vlada je zadužila ministarstva, samostalne uprave i samostalne upravne organizacije Tuzlanskog kantona da u roku od 15 dana podnesu zahtjev za stalni pristup web servisu Agencije za identifikacione dokumente. Građani na taj način neće morati fizički dolaziti na lokacije za izdavanje dokumenata.

“Samim time ćemo smanjiiti gužve, a službenici koji se nalaze u okviru našeg ministarstva će imati mogućnost pristupa, dobiće šifru, da vide da se ta osoba kojoj je potrebna ta potvrda nalazi na toj lokaciji. Imaće mogućnost uvida, neće imati mogućnost štampanja”, kazao je Izudin Šarić, glasnogovornik MUP-a TK-a.

Upućen je poziv i drugim upravama, organizacijama i bankama koje u svome radu koriste CIPS obrasce da sklope sporazum sa Agencijom za izdavanje dokumenata,  da bi ova procedura građanima  bila olakšana. Za subvenciju doprinosa privatnim preduzećima za zapošljavanje povratnika u RS-u, Vlada Tuzlanskog kantona je osigurala sredstva u iznosu od 300 hiljada maraka, od kojih će biti utrošeno samo 50 hiljada.

“Odziv nije bio onakav kako smo očekivali budući da su predviđena sredstva 300 hiljada maraka, odnosno 7.200 za zapošljavanje jednog povratnika. Na javni oglas se prijavilo šest privatnih preduzeća odnosno poduzetnika, jedna prijava je bila nepotpuna, a pet prijava su bile potpune”, kazao je Anto Iljkić, sektretar Ministarstva za rad, socijalnu politiku i povratak.

Razlozi slabog interesa poduzetnika za javni poziv Ministarstva za povratak nisu poznati. Javni poziv neće biti ponovo raspisan, a preostala sredstva će biti raspoređena u druge namjene.

federalna.ba

Vlada TK Konjuh