U srijedu promocija monografije i casopisa CBI ANUBiH
(Izvor: ANU BiH)

U srijedu promocija monografije i casopisa CBI ANUBiH

Akademija nauka i umjetnosti BiH najavljuje promociju svojih novih izdanja, objavljenih pri Centru za balkanološka ispitivanja. Riječ je o monografiji „U stranoj zemlji - Ćiro Truhelka u Bosni i Hercegovini“ te časopisu "Godišnjak" koji će biti promovirani 2. oktobra 2024. s početkom u 11 sati (u Velikoj sali ANU BiH).

Monografija „U stranoj zemlji - Ćiro Truhelka u Bosni i Hercegovini“ autora Adnana Kaljanaca izdata je u ediciji „Vanserijska izdanja“.  Poslije velikog uspjeha monografije „Stranputice rane arheologije u Bosni i Hercegovini“ koja je u istoj ediciji objavljena prošle godine, autor je pripremom  ove knjige nastavio rad na jedinstvenoj trilogiji koja govori o porijeklu arheološkog znanja na ovom prostoru, kao i o prilikama koje su utjecale na konstituisanje naše arheološke nauke. Ličnost Ćire Truhelke je znalački odabrana za ovaj središnji tom planirane trilogije, jer je u pitanju prvi pionir arheologije Bosne i Hercegovine, koji je svoju naučnu karijeru započeo i najvećim dijelom proveo u Sarajevu, radeći na brojnim arheološkim lokalitetima. Posebno je vrijedan njegov doprinos osnivanju institucije Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine u Sarajevu.

Knjiga je puna veoma zanimljivih dokumenata iz lične zaostavštine Ćire Truhelke i iz dnevnika sa njegovih istraživanja koji na autentičan način prezentiraju rađanje naše arheologije. Uz to je pisana akribično, te se lako čita i pobuđuje interes ne samo stručnjaka, nego i šire čitalačke publike. Ipak, njen značaj je prije svega u tome što se veoma dobro nadovezuje na prvu knjigu ove trilogije i preko ličnosti Ćire Truhelke  nastavlja hod „Stranputicama“ naše rane arheologije, otkrivajući objektivne i subjektivne dileme  koje su pratile život i rad  prvih arheologa u pograničnoj koloniji velike Monarhije.

Najnoviji broj časopisa Godišnjak/Jahrbuch (br. 52/2023) sadrži jedanaest naučnih priloga sa aktuelnim informacijama iz arheologije, istorije i osmanistike, kao i dva prikaza naučnih publikacija.  Ovaj broj časopis je i jubilaran jer je objavljen tačno na 60. godišnjicu Centra za balkanološka ispitivanja ANUBiH-a. Redakcija časopisa je i ovog puta uspjela da okupi domaće i strane specijaliste i da time održi internacionalni renome Godišnjaka/Jahrbucha. Uz to treba reći da, izuzev pauze od nekoliko godina do koje je došlo zbog ratnih zbivanja iz 90tih godina prošlog vijeka, časopis izlazi redovno svake godine, čineći tako nezaobilazan izvor naučnih informacija u okviru kulturnoistorijskih nauka, posebno s područja balkanologije-saopćeno je iz Akademije nauka i umjetnosti BiH.

federalna.ba

Promocija izdanja ANU BiH