U Sloveniji oštre polemike zbog premale količine cjepiva
(Izvor: Arhiva)

U Sloveniji oštre polemike zbog premale količine cjepiva

Velike političke polemike u Sloveniji izazvala je informacija da vlada Janeza Janše krajem 2020. nije prihvatila mogućnost narudžbe dodatnih količina cjepiva Pfizer-BioNTecha i Moderne, oslanjajući se na jeftinije cjepivo AstraZenece, koje je  proizvođač tada obećavao u dovoljnim količinama.  

Kako prenosi Slovenska televizija, vlada u prosincu prošle godine, u drugom krugu naručivanja cjepiva preko Europske komisije, kad su se mogle naručiti dodatne "opcijske" količine mimo osnovnog ugovora, nije iskoristila slovensku "pro rata" kvotu kojom se cjepiva dijele na članice EU-a prema broju stanovnika. Vlada se, prema navodima, oslanjala na obećane isporuke velikih količina AstraZenecina cjepiva, a razlog je bila i njegova niža cijena.
 
Na tu informaciju koordinacijskog odbora za raspodjelu cjepiva u okviru Europske unije odmah je reagirao bivši premijer Marjan Šarec, porukom na Twitteru da bi to trebao biti dovoljan razlog za ostavku vlade i premijera koji je jedno vrijeme obavljao i poslove ministra zdravstva.
 
"Jasno je da se tako kršilo pravo građana na zdravlje, a to bi mogao biti i razlog za ustavnu tužbu", naveo je lider oporbene Liste Marjana Šareca (LMŠ).
 
Janša međutim tvrdi da je stanje zapravo upravo obrnuto te da je ministarstvo zdravstva kasnije naručilo skoro milijun doza cjepiva BioNTecha i Pfizera, čim je prijašnji ministar zdravstva Tomaž Gantar dao ostavku, a poslove ministra privremeno bio preuzeo on sam.

"Da Slovenija nije u prosincu, odmah nakon što sam preuzeo ministarstvo, naručila dodatne količine cjepiva, danas bismo po stupnju procijepljenosti bili ondje gdje su trenutno Bugarska i Hrvatska koje su naručivale u prvom redu AstraZenecino cjepivo", naveo je Janša na Twitteru.

Po njegovim je podacima Slovenija trenutno na šestom mjestu kad je riječ o nabavljenim količinama cjepiva u odnosu na broj stanovnika, dok je Bugarska na posljednjem.

Prema podacima slovenskog ministarstva zdravstva, Slovenija je do ponedjeljka cijepila 176.308 ljudi, odnosno 8,4 posto ukupnog stanovništva, a od toga je s dvjema dozama bilo cijepljeno njih 84.260.

federalna.ba/Hina

Slovenija nabavka vakcina