U Sarajevu konferencija „Žene, mir i sigurnost“ posvećena promociji Rezolucije UN-a 1325
Ministarstvo odbrane i Oružane snage Bosne i Hercegovine organizirali su konferenciju naziva "Žene, mir i sigurnost", čiji je cilj promocija rodne ravnopravnosti unutar institucija sigurnosti, s posebnim fokusom na postizanje ravnoteže u međunarodnim misijama. Kroz ovu inicijativu, nastoji se ojačati uloga žene u Oružanim snagama BiH i osigurati njihovo aktivno učešće u strukturama koje oblikuju sigurnost i stabilnost.
Bosna i Hercegovina je jedna od pionirskih zemalja u regiji, kao i među dvadesetak zemalja svijeta, koja je usvojila Akcijski plan za provedbu Rezolucije UNSCR 1325 „Žene, mir i sigurnost“. Prioritet je dat aktivnom uključivanju žena u procese donošenja odluka, mirovne pregovore i vojne operacije. Kao rezultat, sve veći broj žena iskazuje interes za pridruživanje Oružanim snagama BiH.
„Naše žene u našim Oružanim snagama ravnopravno učestvuju u međunarodnim misijama, rame uz rame sa muškarcima. Nikad nismo imali situaciju da smo vršili diskriminaciju na tim misijama. Uvijek su izvršavale zadatke potpuno jednako kao i pripadnici muškog spola u Oružanim snagama“, kazao je ministar odbrane BiH Zukan Helez (SDP).
Načelnik Zajedničkog štaba OSBiH Gojko Knežević naposmenu je da je prije pet godina Postotak zastupljenosti žena u procesu odbrane bio manji od 7: „Danas, nakon 5 godina, kada realizujemo drugu konferenciju Mreže načelnika generalštabova, zastupljenost žena u sistemu odbrane je blizu 11 posto“.
Rezolucija „Žene, mir i sigurnost“ je prva koja prepoznaje utjecaj sukoba na žene i djevojčice, naglašavajući njihove posebne potrebe i sigurnost u ratnim situacijama. Neophodne pomake u Brčko distriktu BiH i Federaciji donio je zakon koji priznaje prava djece rođene iz čina seksualnog nasilja tokom rata, osiguravajući majkama i toj djeci pravo na reparaciju i podršku.
„S konfliktima na Bliskom istoku i ratom u Ukrajini, svjedočimo opasnom opadanju prava žena širom svijeta. Od ključne je važnosti poduzeti potrebne mjere da bi se stvorilo sigurno okruženje za žene i djevojčice na globalnom nivou. Također, moramo prepoznati kako se žene suočavaju s posljedicama konflikata, te da je njihovo mišljenje izuzetno važno, jer nam pruža smjernice za pravi odgovor na ove izazove“, kazao je Lord Coaker, ministar odbrane Ujedinjenog Kraljevstva.
Bosna i Hercegovina pokazuje čvrstu posvećenost postizanju trajnog mira i stabilnosti, uprkos izazovima koje donose ekonomske teškoće i prepreke unutar domaće politike. Osnaživanje žena, posebno onih iz ranjivih grupa, značajno doprinosi sigurnosti i jednakosti u društvu. Ovaj korak predstavlja temelj za budućnost u kojoj će žene i dalje aktivno učestvovati u izgradnji mira i voditi BiH ka daljnjem razvoju i stabilnosti.
federalna.ba