U Sarajevu organizovana konferencija "Unapređenje sistema javnih nabavki u BiH"
U Sarajevu se danas održava konferencija pod nazivom "Unapređenje sistema javnih nabavki u Bosni i Hercegovini" u okviru USAID-ove podrške građanima u borbi protiv korupcije, a u organizaciji Transparency Internationala u BiH.
Aleksandra Martinović, predsjedavajuća Skupštine Transparency Internationala u BiH, kazala je da je povod konferencije nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama.
"Svrha izmjena zakona jesu kontinuirani izvještaji Evropske komisije koji govore o tome da je BiH dužna dodatno se uskladiti sa evropskim pravnim okvirom, odnosno sa novim direktivama o javnim nabavkama iz 2014. godine, a koje u značajnoj mjeri unapređuju transparentnost čitavog procesa", pojasnila je Martinović.
Smatra da izmjene Zakona o javnim nabavkama predstavljaju jednu vrstu prelaznog rješenja s obzirom na to da broj potrebnih intervencija prevazilazi nešto što se može zvati izmjenama i dopunama.
"Ovaj Zakon danas ne izgleda onako kako je izgledao onog momenta kada je izašao iz radne grupe. U pitanju je bilo uklanjanje nekoliko odredbi iz tog prijedloga. Prva odredba koja je uklonjena bio je model krivičnog djela, zloupotrebe u javnim nabavkama...", kazala je Martinović.
Kako je kazala, trenutno "ovo krivično djelo je sadržano u zakonu RS-a i Brčko distrikta, dok državni zakon i zakon Federacije BiH to ne sadrži".
Apelovala je na nadležna ministarstva pravde da postupe u skladu sa najavljenim inicijativama izmjena krivičnog zakona.
"Druga važna stvar jeste inspekcijski nadzor nad provođenjem propisa koji se sada navodno ne nalazi u ovom prijedlogu koje je Vijeće ministara BiH usvojilo. U nekom narednom periodu očekujemo da se, prije svega, osnaže sankcije, a koje smo izgubili kroz ovaj inspekcijski nadzor. U pitanju su prekršajne sankcije koje zakon predviđa i koje su zaista niske, maksimalan njihov iznos je 15.000 KM", pojasnila je Martinović.
Smatra da su to prekršajne novčane sankcije koje nisu dovoljne.
"Krivično djelo koje smo napravili treba biti u krivičnim zakonima. Ono što smo mi iz civilnog društva uspjeli jeste da se rok sudovima za postupanje ovim predmetima ograniči na maksimalnih 60 dana, jer svi ti procesi traju predugo", dodala je Martinović.
Delegati Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine jučer nisu usvojili izmjene Zakona o javnim nabavkama BiH.
Dušanka Majkić, predsjedavajuća Komisije za finansije i budžet Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, kazala je da nije vidjela novi Zakon o javnim nabavkama.
"Svaki od ta tri prijedloga, bit će veći problem njegova implementacija nego sam zakon. Zato jer i ono što je dobro, ne primjenjuje se. Najčešći problem kod institucija koje imaju veliki budžet su problem javnih nabavki. Federacija BiH treba da javno objavi zašto niko ništa u Federaciji nije učinio da se dođe do vakcina što prije. Neko mora da odgovara zašto su stvari takve", pojasnila je Majkić.
federalna.ba/AA