U Sarajevu održana UNESCO konferencija za medijsku i informacijsku pismenost
(Izvor: Fena)

U Sarajevu održana UNESCO konferencija za medijsku i informacijsku pismenost

Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) organizirala je u Sarajevu regionalnu Konferenciju o medijskoj i informacijskoj pismenosti u jugoistočnoj Evropi i Turskoj.

Događaj je okupio više od 40 govornika iz regiona, uključujući predstavnike državnih vlasti i međunarodnih organizacija, organizacija civilnog društva, posebno omladinskih, nastavnike, bibliotekare, mlade novinare i stručnjake.

Konferencijom je zvanično obilježen završetak projekta "Izgradnja povjerenja u medije u jugoistočnoj Evropi i Turskoj – faza 2" (2019-23.), koji provodi UNESCO sa partnerima u regionu, uz finansijsku podršku Evropske unije (DG BLIZU).

Projekt je imao za cilj jačanje slobode izražavanja, posebno slobodnih, nezavisnih i pluralističkih medija, uz istovremeno osnaživanje građana, posebno mladih u regionu, da kritički razmišljaju i mudro pretražuju po internetu – zahvaljujući pilotiranju vještina MIP-a u formalnom i neformalnom obrazovanjuu – o informacijama koje primaju putem medija, posebno društvenih.

- Svojim jedinstvenim i holističkim pristupom MIP, UNESCO i njegovi partneri su proteklih godina doprinijeli postizanju veoma važnih rezultata, na dobrobit hiljada mladih ljudi, učenika i studenata, ali i nastavnika i naravno, nacionalnih i lokalnih vlasti - rekao je u uvodnoj riječi šef Ureda UNESCO-a u Sarajevu Siniša Šešum.

Šef Sekcije za europsku integraciju, politička i ekonomska pitanja (Delegacija EU u BiH) Aurélie Valtat, naglasila je kako su vještine medijske i informacijske pismenosti od suštinskog značaja za demokratska društva te da je od ključnog značaja da ljudi znaju kako da procjenjuju izvore.

Projekat u BiH podržao je Kanton Sarajevo da usvoji Strategiju za integraciju MIP-a u formalno obrazovanje, prvi put u zemlji i doprinio je obuci više od 300 nastavnika i bibliotekara sa vještinama MIP-a iz 36 osnovnih i srednjih škola u Republici Srpskoj te sarajevsko-hercegovačko-neretvanskog kantona.

Za vrijeme konferencije  održano je sedam panel diskusija, dok je prvog dana Borislav Vukojević, konsultant za MIP UNESCO Antenna Office Sarajevo predstavio glavne rezultate postignute na MIP-u u formalnom i neformalnom obrazovanju u okviru projekta "Izgradnja povjerenja u medije u jugoistočnoj Evropi i Turskoj - faza 2". Konferencija je bila i prilika da se prikaže jedna od šest priča o MIP-u koje su producirali nacionalne javne televizije u Albaniji i BiH (BHTV i RTHS), uz podršku Eurovizijske burze vijesti za jugoistočnu Evropu (ERNO).

Događaj je na scenu izveo i predstavnike omladinskih organizacija te grupu mladih i talentiranih novinara SEE Youth Newsroom, mreže mladih novinara i studenata iz regije, koju je osnovao Centar za razvoj omladinskog aktivizma (CROA ) dati priliku mladim novinarima da rade zajedno, izvještavaju o pitanjima vezanim za slobodu izražavanja i unaprijede svoje novinarske vještine.

 -Medijska i informacijska pismenost je neophodna svaki dan, posebno u turbulentnim vremenima. UNESCO ostaje više nego ikada angažovan na njegovanju MIP u formalnom i neformalnom obrazovanju u regionu- zaključio je Siniša Šešum u završnoj riječi.

federalna.ba/Fena

UNESCO konferencija