U Sarajevu održana radionica o studentskim pravima u Federaciji BiH
Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke (FMON) i Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu upriličili su, u Rektoratu sarajevskog Univerziteta, radionicu o ostvarivanju, zaštiti i unapređenju studentskih prava u Federaciji BiH.
Prorektorica za nastavu i studentska pitanja Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Dženana Husremović ističe u izjavi za medije da je uključenost studenata UNSA, od donošenja odluka do svih akata Univerziteta, u potpunosti ispoštovana. Smatra da je ideja zajedničkog djelovanja univerziteta sa svojim studentima ključna za kvalitet i razvoj bilo kojeg univerziteta.
- Univerziteti postoje radi studenata. Postoje radi toga što želimo da imamo školovane, obrazovane, aktivne mlade ljude koji će ovo društvo mijenjati na bolje. UNSA, posebno sa sadašnjim Studentskim parlamentom, može biti primjer drugima šta znači studentski aktivizam i uključivanje studenata u donošenje različitih odluka jer je kvalitet svih dokumenata koje smo donijeli zajedno sa studentima mnogo bolji nego kad se to nekada radilo bez njih - naglasila je prije skupa.
Imran Pašalić iz Studentskog parlamenta UNSA kaže da je jedna od stvari koje žele na federalnom nivou, krovna organizacija svih studentskih udruženja čiji su univerziteti na području Federacije BiH.
- Skoro na svim univerzitetima su isti problemi. Studenti se suočavaju sa teškim situacijama u studentskim domovima, narušena su određena prava iz oblasti studentskog standarda. To je nešto što nas može povezati, možemo zajedno raditi i težiti unaprjeđenju stanja - kazao je.
Prema njegovim riječima, jedna od stvari na kojima treba raditi jeste uloga studenta pravobranioca koji pruža podršku studentima, a to je posebno važno za studente koji tek upisuju studijske programe.
- Mislim da jedino Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu ima studenta pravobranioca, to je posebno važno za studente posebno one koji tek upisuju studijske programe. Radi se o osobi, u našem slučaju djevojci sa Pravnog fakulteta, koja sa pravne i tehničke strane pruža podršku studentima kojima je sve to novo. Ne govorimo samo o zaštiti prava studenata, nego i o preventivnom djelovanju - kazao je.
Sanela Kuko iz Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke kaže da to ministarstvo podržava studentske projekte i aktivnosti, posebno usmjerene na ujedinjavanje studenata, a sa ciljem poboljšanja njihovog studentskog standarda i općenito studentskog života. Kako je kazala, Federalno ministarstvo otvoreno je za taj vid suradnje, a značajna im je podrška UNSA i Studentskog parlamenta.
Sudionici radionice istaknuli su važnosti aktivnog sudjelovanja studenata u akademskim procesima, čime se doprinosi osiguranju kvalitete obrazovnih institucija, ali i unaprjeđenju studentskog standarda u širem društvenom kontekstu.
federalna.ba/Fena