U Sarajevu održana akademija povodom 100 godina institucionalnog javnog zdravstva u BiH
Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine upriličio je u Sarajevu akademiju povodom 100 godina od uspostave institucionalnog javnog zdravstva u Bosni i Hercegovini.
Zvanice su bile iz relevantnih regionalnih i domaćih ustanova i organizacija koje su značajno doprinijele i doprinose očuvanju i unapređenju javnog zdravlja, predstavnici vlasti u BiH i mnogi drugi gosti, bivši i sadašnji djelatnici i prijatelji Zavoda.
Predsjednica Federacije Bosne i Hercegovine Lidija Bradara, jedna od zvanica, novinarima je kazala da će budućnost javnog zdravstva morati pratiti evropske standarde. Ono što je specifično za Bosnu i Hercegovinu su relativno dobra zdravstvena rješenja za koja treba osigurati odgovarajuća finansijska sredstva.
- Vjerujem da ćemo se svi zajedno u budućnosti truditi da to bude što više i da novac ustvari prati pacijenta u BiH, ali da svi zajedno radimo na trendovima koje će nam donijeti izazovi, a to su zaštita okoliša, jačanje zdravstvene zaštite i tjelesne aktivnosti ljudi u trećoj životnoj dobi, produženje životnog vijeka te jačanje prevencije. U svakom slučaju treba da štitimo vlastiti okoliš ne samo kao turistički potencijal nego i kao uvjet za javno zdravlje – kazala je Bradara.
Federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac naglasio je značaj izuzetno vrijednog jubileja kao što je stogodišnjica institucionalnog javnog zdravstva.
- Mi nazočni ovdje danas preuzimamo obavezu da sve što je dosad učinjeno u institucionalnom javnom zdravstvu još više unapređujemo novim znanjima, usavršavanjima i tehnikama, jednostavno da pacijent bude u centru zbivanja kad je riječ o dostupnosti liječenja; poboljšanju životne sredine, što će, opet, doprinijeti kvalitetu zdravstvene zaštite, odnosno smanjiti troškove jer su za kvalitetno zdravstvo potrebna i značajna materijalna sredstva, gdje smo mi itekako ograničeni. Način života - izbjegavanje pušenja i pribjegavanje zdravim prehrambenim navikama biće također mali doprinos jačanju našeg javnog zdravstva – rekao je Rimac.
Direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH Siniša Skočibušić naglasio je da jubilej od sto godina je zapravo obaveza za još predaniju borbu protiv razvoja bolesti i unapređenje javnog zdravlja i za idućih sto godina.
Zahvalio je svim javno-zdravstvenim radnicima u Federaciji odnosno u Bosni i Hercegovini osobito za njihov angažman u tri godine globalne pandemije COVID-19.
- Siguran sam da ćemo u narednom razdoblju imati puno izazova, ali ako budemo organizirani i dobro educirani te trudili se da što više učinimo, kako za sebe tako i institucionalno, da ćemo ostvariti rezultate koji će nas svrstati u ted evropskih zemalja, čemu zapravo i težimo – rekao je Skočibušić.
Voditeljica Sektora u Zavodu za javno zdravstvo Aida Ramić Čatak je podsjetila na zadaće javnog zdravstva, posebno u institucionalnom okviru, što nije mnogo promijenjeno u zadnjih sto godina. To su prevencija bolesti, produženje očekivane dužine života i promocija zdravlja građana intersektoralnom saradnjom.
- Javno-zdravstvene discipline koje mi prakticiramo nekada izgledaju različite od ostatka kliničke medicine i medicine na višim nivoima zdravstvene zaštite. I mi u javno-zdravstvenom sektoru imamo svoju dijagnostiku, terapiju, rehabilitaciju. Naša dijagnostika predstavlja nadzor nad zdravstvenim stanjem stanovništva i mi pratimo trendove svih faktora rizika koji u bilo kojoj dimenziji života utiču na naše zdravlje. Zdravstvena zaštita se više bavi bolestima i poremećajima, a javno zdravstvo ostaje prisutno u životima građana tokom čitavog njihovog života. To je organizacija zdravstvene zaštite, a lijek koji mi dajemo je asistencija Federalnom ministarstvu zdravstva, Vladi Federacije BiH, svim relevantnim donosiocima odluka kako da, s jedne strane unaprijedimo zdravstveni sistem, a s druge strane, uvijek ostajemo u službi zaštite zdravlja građana da njihovom edukacijom i informisanjem učinimo ih lično i kolektivno što odgovornijim za svoje zdravlje - kazala je između ostalog Ramić Čatak.
Ulaganje u javno zdravstvo je zapravo ulaganje u zdravlje ljudi, zdravlje zajednice, rekla je također ona.
Uime domaćina akademije, direktor Zavoda Siniša Skočibušić je u obraćanju zvanicama naglasio da je stogodišnjica javnog zdravstva poseban trenutak u povijesti Bosne i Hercegovine kad se treba sjetiti postignuća, truda i strpljenja svih koji su vodili i brinuli o javnom zdravstvu tokom proteklog stoljeća.
- Naš zavod, zajedno s mrežom ostalih javno-zdravstvenih institucija, od domova zdravlja, preko županijskih zavoda za javno zdravstvio i fakulteta zdravstvenih usmjerenja, u posljednjih sto godina je imao ključnu ulogu u zaštiti i unapređenju zdravlja stanovnika u Bosni i Hercegovini. Kroz različite programe istraživanja i edukaciju, nastojali smo osigurati da svaki pojedinac ima pristup zdravstvenim uslugama i informacijama ključnim za očuvanje vlastitog zdravlja - Skočibušićeve su riječi.
On kao i drugi učesnici skupa su se posebno osvrnuli na period globalne pandemije COVID-19, kada je bio veoma očigledan značaj međunarodne saradnje u javnom zdravstvu.
Ta globalna kriza podsjetila je da bolesti ne poznaju granice i da smo svi međusobno povezani. Razmjenom informacija, resursa i iskustava, međunarodna saradnja ima ključnu ulogu u sprečavanju širenja bolesti i očuvanju zdravlja građana, naveo je također Skočibušić podsjećajući da je pandemija pokazala i značaj zajedničkog istraživanja, razvoja i distribucije cjepiva i lijekova zbog bržeg i učinkovitijeg odgovora na izazove, sadašnje i buduće. Bez saradnje s drugim zemljama i organizacijama, teško bi bilo značajnog napretka u borbi protiv bolesti koje prijete cijelom svijetu, naglasio je direktor Zavoda.
Tri godine nakon pandemije, jasno je da mora biti nastavljena međunarodna saradnja u javnom zdravstvu i da unapređenje imunizacije ima ključnu ulogu u zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
- Suvremena znanost donosi nova i učnkovitija cjepiva koja nam omogućavaju suzbijanje ozbiljnih bolesti. Istovremeno, ne smijemo zaboraviti na razvoj preventivnih programa za suzbijanje hroničnih nezaraznih bolesti jer su to dugoročne prijetnje zdravlju. Razvoj preventivnih programa i promicanje zdravog načina života imaju neizostavnu ulogu u smanjenju stope zastupljenosti nezaraznih bolesti, što osigurava kvalitetniji i duži život svima u zajednici. Svijet se suočava s različitim izazovima u zdravstvu; unapređenje imunizacije i prevencije hroničnih nezaraznih bolesti, ključne su teme koje institucionalno zdravstvo mora aktivno podržavati i promicati radi zdravijeg i sigurnijeg društva za sve – rekao je Skočibušić.
On također ističe da negativni demografski trendovi poput smanjenja broja radno sposobnih stanovnika i starenja populacije zahtijevaju prilagodbe u organizaciji zdravstvene zaštite radi osiguranja pristojne zdravstvene skrbi za sve građane uprkos izazovima.
Izrazio je predanost unapređenju zdravlja stanovništva i za idućih sto godina te najavio nastavak rada na razvoju zdravstvenih programa, praćenju zdravstvenih trendova i borbi s izazovima u 21. vijeku uključujući i pandemije poput one koja je nedavno zahvatila veliki dio planete.
Na koncu, izrazio je nadu da će zdravstvena budućnost biti svijetla u smislu mnoštva novih dostignuća.
- Pozivam vas sve, kako ovdje prisutne, tako i one izvan ovog prostora, da zajednički radimo na ostvarivanju vizije zdrave i prosperitetne Bosne i Hercegovine. Da se borimo protiv nejednakosti u pristupu zdravstvenim uslugama, promičemo prevenciju bolesti i suprotstavimo se svim izazovima prijetećim po javno zdravlje - rekao je.
U cilju očuvanja zdravlja u svim životnim dobima, direktor Zavoda naglasio je značaj zdrave ishrane, praćenja kvaliteta hrane i okolišnih faktora.
Promocijom pravilne prehrane i kontrole kvaliteta hrane moguće je smanjiti rizik od hroničnih bolesti, poboljšati fizičko i mentalno zdravlje i osigurati kvalitetniji život stanovnika. Istovremeno je praćenje kvaliteta okolinskih faktora sve bitnije u cilju podržavanja zdravog životnog stila i smanjenja štetnih uticaja na zdravlje.
Tokom akademije „100 godina institucionalnog javnog zdravstva u Bosni i Hercegovini 1923-2023. - Stoljeće javno-zdravstvenih izazova: javno zdravstvo nekad i sad“, dodijeljene su zahvalnice za suradnju i podršku institucionalnom javnom zdravstvu.
federalna.ba/Fena