U Sarajevu konferencija o ulozi medija u jačanju dijaloga i društvene kohezije
Mislite kako pomoći djeci i mladima, mislite pozitivno, jer oni ne žele više govor mržnje, riječi su Rownak Khan, predstavnice UNICEF-a u BiH, kojima se obratila novinarima i građanima na konferenciji „Uloga medija u jačanju dijaloga i društvene kohezije unutar i između Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije“.
Na konferenciji, čiji je domaćin bilo Sarajevo, a koja je okupila novinare i urednike iz regije u okviru projekta “Dijalog za budućnost” (DFF) kojeg provode UNDP, UNICEF i UNESCO“, istaknuta je važnost uloge medija u podršci unapređenju dijaloga i društvene kohezije između ove tri zemlje ali i unutar njih.
Razgovaralo se o odgovornosti medija u izvještavanju o temama od važnosti za unapređenje društvene kohezije i dijaloga, kao i o borbi protiv govora mržnje, o suočavanju sa problemom dezinformisanja i neobjektivnog izvještavanja.
To su u uvodu konferencije naglasili predstavnici organizacija Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, istaknuvši kako mediji trebaju biti fokusirani na pružanje tačnih i kredibilnih vijesti i da u tome trebaju ostvariti koheziju na regionalnom nivou.
- Socijalna kohezija je ključ za otpornost neke zemlje, za solidarnost i aktivizam za dobrobit čitave zajednice. U ovoj pandemiji COVID- 19 pokazalo se koliku odgovornost imamo jedni prema drugima. Stoga smo sretni što imamo priliku da se sada povežemo s vama i da ovo bude prilika da se povežete jedni s drugima - naglasila je Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini.
Značaj socijalne kohezije za cijeli region potcrtala je i predstavnica UNICEF-a u BiH Rownak Khan, upozoravajući na odgovornost u tom pogledu.
- Mediji imaju ključnu ulogu u ovom procesu. Kada smo zbunjeni, uplašeni, mediji trebaju da daju tačne informacije koje će otkloniti neizvjesnost. Pri tom mediji treba da održe standarde slobode govora jer ta sloboda je fundamentalno ljudsko pravo. Olovka je rukama novinara a samim tim i odgovornost koja dolazi s tim. Mislite kako pomoći djeci i mladima, mislite pozitivno jer oni ne žele više govor mržnje - istakla je u uvodnom obraćanju Khan.
Regionalna koordinatorica projekta „Dijalog za budućnost“ Alma Mirvić predstavila je njegove dosadašnje rezultate u koje su ugrađene sugestije preko 1.500 učesnika iz BiH, Crne Gore i Srbije.
Između ostalog, stvorena je regionalna platforma za medijsku saradnju mladih pod imenom UPSHIFT a finansirano je i 19 prekograničnih projekata u 36 lokalne zajednice u ove tri zemlje.
Na konferenciji su urednici, novinari i medijski radnici na četiri panela diskutovali o odgovornosti digitalnih medija za govor mržnje na njima, ulozi medija kao kohezivnog faktora, kao i o sistemu vrijednosti u današnjim medijima i njihovoj publici.
Panelisti su naglasili važnost poboljšanja medijske pismenosti publike, ali i stalnog obrazovanja medijskih radnika, te njihove međusobne saradnje u promociji dijaloga i pozitivnih vrijednosti.
Dodijeljene su i nagrade za najbolje novinarske priče koje su doprinijele društvenoj koheziji i društvenom dijalogu u u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji. Dobitnici ovih nagrada su Una Sabljaković (Srbija) za tekst „Srbija: Bez sudskih odluka o isplati odštete žrtvama ratnog silovanja“ objavljen na platformama Balkan Insight i BIRN, Mladen Obrenović (BiH) za članak „Balkanska kozačka vojska – poveznica za veterane ratova u Ukrajini i BiH“, izvorno objavljen na stranici www.detektor.ba, te Svetlana Đokić (Crna Gora) za tekst „Hapšenja kao predstava za javnost“ kojeg su objavili ND Vijesti i nedjeljnik Monitor.
Na kraju konferencije učesnici su usvojili niz preporuka koje će se uvrstiti u Medijsku povelju kojom se zalažu za unaprjeđenje dijaloga i promociju socijalne kohezije među zemljama učesnicama i između njih. Povelja će biti dostavljena svim medijima u regiji.
Regionalni program DFF-a se provodi u partnerstvu s kabinetima Predsjedništva i vladama u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji, uz podršku Fonda za izgradnju mira (UN PBF).
Program doprinosi ostvarivanju Agende 2030 Ujedinjenih nacija, a posebno ostvarivanju četvrtog, petog, jedanaestog i šesnaestog cilja održivog razvoja koji se odnose na kvalitetno obrazovanje, ravnopravnost spolova, održive gradove i zajednice, te mir, pravdu i jake institucije, saopćeno je iz UNDP-a BiH.
federalna.ba/Fena