videoprilog Dane Cvijić (Federacija danas)

U Prijedoru mirnom šetnjom obilježen Dan bijelih traka

Mirnom protestnom šetnjom u Prijedoru obilježen je Dan bijelih traka, dan kada je izdato naređenje da svi građani nesrpske nacionalnosti moraju da nose obilježje u vidu bijele trake na ruci, a sve kuće da istaknu bijelu zastavu. Današnjom šetnjom građani su se prisjetili i odali počast 3.176 ubijenih Prijedorčana, među kojima je bilo i 102 djece.  

Dječiju igru i smijeh u ovom gradu prekinuo je ratni vihor. 102 djece u uzrastu od nekoliko mjeseci  pa do 17 godina, od 1992. do '95. ubijeno je. Masovna odvođenja u logore i mučenja, obilježili su djetinjstvo onih koji su preživjeli, a koji su na svojim rukama morali imati bijele trake. I danas se Prijedorčani prisjećaju ovog vremena. Iako riječima teško mogu da opišu, suze govore dovoljno. Izgradnja spomen oblježja, kažu mnogo će im značiti.  

„Izgubila sam sina, izgubila sam porodice i tako to sve. Ne znam šta da vam kažem. Ali sretni smo i ovo što makar obilježavamo ovaj dan”, kaže Mehida Izetagić. Ičesnica povorke Dana bijelih traka. 

„Puno znači i radimo na tome da se podigne ovaj spomenik, da se nađe smiraj duša, da nađu smiraj ova djeca. Šta da kažem, ne znam. Nije jednostavno o tome pričati”, rekla je Ismeana Zejkić, učesnica povorke Dana bijelih traka. 

Građani su nakon mirne šetnje, na Trg simbolično položili 102 bijele ruže sa imenima ubijene djece. Kažu ova šetnja treba da bude opomena svima da se ovakav zločin ne zaboravi i da se nikada ne ponovi. Nakon višegodišnje borbe, Prijedorčanima je odobrena lokacija za izgradnju spomen obilježja.  

„Lokacija sa koje smo krenuli, dakle to je špic parka preko puta ljetne bašte iza starog mosta, znači lokcija na kojoj bi mogao biti građen spomenik u toku ove godine. I nadam se da bi iduće godine mogli krenuti sa ovoga trga i otići do tog spomenika i pomoliti se ubijenoj djeci grada Prijedora”, istakao je Fikret Bači, predstavnik roditelja ubijene djece Prijedora. 

„Nadam se da će politički predstavnici evo u Skupštini grada prijedora konačno shvatiti da je Prijedor dobio istorijsku šansu da stavi tačku na i, da se okrene budućnosti i da prošlost ne zaboravimo i ostavimo iza sebe, ali da se oda dužno poštovanje ubijenoj djeci Prijedora”, kaže Mirsad Duratović, predsjednik Skupštine Grada Prijedora. 

Dan bijelih traka obilježava se i u drugim gradovima u BiH, ali i u svijetu. Za ove zločine do sada je doneseno preko 50 presuda, a otkriveno je više od 400 masovnih grobnica, međutim mnogi Preijdorčani još uvijek nisu našli posmrtne ostatke svojih najbližih.  

federalna.ba

Prijedor Dan bijelih traka