U Predstavničkom domu PFBiH obavljena rasprava o materijalnoj podršci osoba s invaliditetom
Poslanici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH razmatrali su na današnjoj sjednici u Sarajevu Prijedlog zakona o jedinstvenim načelima i okvirima materijalne podrške osoba sa invaliditetom.
Tim zakonom uređuju se osnovni principi zaštite osoba sa invaliditetom, te definicije osobe sa invaliditetom, kao i jedinstvena načela i institucionalni model za ocjenu stepena invaliditeta.
Zakonom se uređuje i materijalna podrška osoba sa invaliditetom - osnovna prava, obim i uslovi pod kojima se ostvaruju, osnovica za ta prava, te finansiranje i svrha isplate novčanih naknada za priznata prava, kao i postupak za ostvarivanje osnovnih prava.
Također, uređuje se verifikacija zakonitosti korištenja ostvarenih prava, nadzor nad primjenom zakona i druga pitanja od značaja za ostvarivanje osnovnih prava osoba sa invaliditetom na području Federacije BiH.
Poslanici su problematizirali činjenicu da prijedlog zakona ne obuhvata osobe s procentom invaliditeta manjim od 90 posto.
Poslanik kluba DF/GS Sanel Kajan naveo da su ga iz Mreže udruženja "Moje pravo" pitali da li će osobe sa oštećenjem organizma od 60, 70 i 80 posto imati ikakva prava i po kojem zakonu.
Pomoćnik federalnog ministra rada i socijalne politike Dobrica Jonjić istakao je da je prijedlog zakona koji je prošao javnu raspravu i da se o njemu raspravlja već predugih 10 godina.
Naglasio je da je Vijeće osoba s invalitetom koje okuplja najteže oblike invaliditeta dalo nepodijeljenu podršku ovom tekstu zakona.
- Od 2009. imamo situaciju da se Vlada Federacije brine samo o najteže onesposobljenim osobama sa invalitetom od 90 i 100 posto oštećenja zbog toga što objektivno na otvorenom tržištu rada te osobe ne mogu sebi same zaraditi za život - rekao je Jonjić.
Podsjetio je da je prije godinu dana isti Dom usvojio amandmane na Zakon o osnovama socijalne zaštite kojima su osnovna primanja za sva tri prava koja te osobe konzumiraju - invalidnina, tuđa njega i ortopedski dodatak - sa 403 KM povećana na 728 KM, vežući ih ujedno za najnižu cijenu rada.
federalna.ba/Fena