U porastu broj pacijenata sa teškom kliničkom slikom, strahuje se od nedostatka lijekova
Epidemiološka situacija na području Srednjobosanskog kantona, sudeći po broju i kliničkoj slici pacijenata smještenih na bolničko liječenje, najteža je od početka pandemije. Uz iscrpljenost zdravstvenih radnika i stalni priliv pacijenata, svaki novi dan je strah od nestašice kisika te lijekova koje je sve teže nabaviti. To bi, baš kao i vakcine,t rebalo biti briga države, što, očigledno, nije.
U travničkoj bolnici, koja je uz Hrvatsku bolnicu Fra Mato Nikolić u Novoj Biloj, druga linija odbrane od Covida-19, trenutno je na liječenju 67 pacijenata, od kojih je dio u izolatoriju u kojem je na raspolaganju još samo jedan krevet. Nažalost, na covid odjelu najveći broj zbog teške kliničke slike, priključen je na invazivnu mehaničku ventilaciju.
"Radi se o teškim bolesnicima koji za 24 sata vrlo brzo idu ka progresiji i ka respiratoru, nažalost", ističe dr. Minela Sivro-Zekiri, infektologinja u Bolnici Travnik.
Zbog stalnog porasta broja oboljelih kojima je neophodno bolničko liječenje, proširuju se kapaciteti, no ono što zdravstvene radnike brine je moguća nestašica lijekova neophodnih za spašavanje života.
"Možemo mi još izdržati, mene više brine kiseonik, nedostatak lijekova koji najavljuju, gdje imamo nedostatak clexana, dexametazona i kiseoničke potpore. Ukoliko se to desi - onda će nastupiti potpuni krah", dodaje Sivro-Zekiri.
Strah zdravstvenih radnika od nemogućnosti nabavke neophodnih lijekova te stalnog porasta broja oboljelih dijele i stanovnici Travnika.
Jedino rješenje je u imunaziciji na koju ćemo, sudeći po odnosu čelnih ljudi ove zemlje, još čekati. Jer, dok po svijetu skupljaju sadaku, građane ove zemlje zabavljaju fotografijama na kojima, uz iće i piće, kite muzičare. Narodu hljeba i igara.
federalna.ba