U Pionirskoj dolini na snazi zimski režim
U Pionirskoj dolini od 1. novembra na snazi je zimski režim. To zahtijeva specifičan oblik ishrane i obezbjeđivanje adekvatne temperature u nastambama za sve životinje. Zimski period biće iskorišten za sanaciju rekvizita za djecu, pa većina njih neće biti u funkciji. Radno vrijeme će se prilagođavati trajanju dnevnog svjetla.
Za životinje iz svih krajeva svijeta Pionirska dolina je spremna na niske temperature i očekivani snijeg. Skladišta su puna. Osigurana je dovoljna količina žitarica, mesa, te voća i povrća radi zaštite životinja i u zimskom periodu.
“Zimski režim u suštini podrazumijeva drugačiji tretman i ishranu samih životinja, brigu o temperaturi njihove nastambe, pripremu termoizolacije objekata u kojima su životinje smještene, period dana u kojem će životinje boraviti na otvorenom”, objašnjava Aldijana Hamza, glasnogovornica preduzeća PARK.
Zima neće biti prepreka da posjetioci, posebno najmlađi, i u ovom periodu godine uživaju u sadržajima koje ovaj zoološki vrt nudi. Ni ove godine neće izostati tradicionale praznične aktivnosti.
“U Pionirskoj dolini planiramo da decembar posvetimo svakom djetetu Sarajeva, ali i Bosne i Hercegovine na način da 15 dana odredimo za zabavu, edukativne radionice, određenu vrstu bazara i slično kako bi sretni, veseli, razdragani u prazničnoj atmosferi dočekali i vjerske praznike, ali i smjenu stare i nove godine”, dodaje Hamza.
Za životinje iz toplih krajeva, kao što su antilope, zebre i tigrovi, hranioci organizuju adekvatnu termoizolaciju zbog niske temperature. To, također, podrazumijeva i prikladnu ishranu tokom zime.
“Tokom zimskog režima - zavisno od vrste životinja. Neke jedu istu hranu i ljeti i zimi. Neke dobivaju kaloričniju ishranu, naprimjer, kopitari dobivaju malo više ječma, pored stočnog brašna i kukuruznog i sijena koje se koristi. Gledamo da svakoj životinji pružimo najbolje što možemo”, ističe hranilac u Pionirskoj dolini Zdenko Ivušić.
Dva kilometra udaljena od gradske buke, Pionirska dolina ima bogatu prirodu i čist zrak. Posjetiocima, kako lokalnim, tako i strancima, ovo predstavlja užitak.
Djecu dovodimo ovdje dva puta godišnje. Vole životinje da vide, vole tobogan.
Priroda je fantastična, volimo šetati po parku, životinje vidjeti.
Nisam bio zadnjih 20 godina, nekad davno sam studirao ovdje, drago mi je da se sjetim starih dana.
U vrijeme korone, u kojoj je teži proces dobavljanja životinja, Pionirska dolina je postala bogatija za nove članove, gibone. Na taj način Bosna i Hercegovina je ušla među 20 država koje učestvuju u zaštiti ove izumiruće vrste majmuna. Uprkos pandemiji bilježe povećanje broja posjetilaca. Veliki broj posjetilaca očekuju i u narednom periodu, s obzirom na sadržaj koji su pripremili.
federalna.ba