U malim sredinama se razvijaju veliki poslovi
Tridesetogodišnja Zlatka Mehić iz mjesta Jezerski kod Bosanske Krupe je početkom 2023. svoj hobi laserskog graviranja drveta pretvorila u biznis. Za Diskriminacija.ba priča kako je zbog toga odlučila ostati u Bosni i Hercegovini, a zbog njenog uspjeha u pokretanju biznisa iz inostranstva se prije pola godine vratio i njen suprug.
Budući da je majka troje djece, kako priča, nije pronalazila posao gdje bi istovremeno mogla raditi i voditi brigu o djeci. Sve što je radila, bilo je iz hobija. Svoju prvu lasersku mašinu za iscrtavanje drveta dobila je prije šest godina, nakon rođenja blizanaca, i tada je počela sa izradom i prodajom prvih predmeta i poklona. Ta mašina je, kako kaže, bila mala i za graviranje šeme na drvetu joj je trebalo i 15 sati.
Četiri godine je kroz hobi učila i unapređivala svoje vještine nakon čega se odlučila za pokretanje biznisa. U tom procesu, na birou za zapošljavanje je saznala za USAID-ov Program podrške zaštiti ljudskih prava (USAID/INSPIRE) i odlučila je prijaviti svoju ideju.
“Ja sam već u te četiri godine, stekla i neki krug ljudi sa kojima sam radila. I već je to bilo malo pokrenuto. Ovo je došlo kao ono kec na desetku, kako kažu, da pokrenem posao”, kaže Zlatka.
foto: Zlatka Mehić
Kupila je mašine koje su joj bile potrebne za rad, a finansijska sredstva koje je dobila od Vlade SAD-a i Grada Bosanska Krupa iskoristila je za plaćanje doprinosa za prvu godinu. Kaže da joj je ova podrška izuzetno značila jer nije morala razmišljati o tome da li će od zarade moći plaćati doprinose.
Uz lasersko graviranje Zlatka, između ostalog, izrađuje personalizirane poklone od drveta i izrađuje dekorativne predmete za ugostiteljske objekte. Trenutno je, kako kaže, najveća saradnja sa njemačkom firmom koja prodaje noževe proizvedene u Olovu.
“Ponosna sam na ono što sam postigla. Prije par godina ja nisam vjerovala da će naši proizvodi obići cijeli svijet. Doslovno, skoro u svim državama smo bili, do Japana su došle neke naše sitnice. Stvarno nisam mogla vjerovati da će se iz jedne male sredine, iz jednog malog prostora, dešavati tako velike stvari”, priča Zlatka.
Ipak, najsretnija je što cijeli posao radi kod kuće i što su njena djeca stalno prisutna. U budućnosti joj je plan da izgradi halu u kojoj će biti smješteni izložbeni i kancelarijski dio. Osim supruga, nada se da će biti u mogućnosti zaposliti još nekoliko osoba.
“Ja stvarno imam želju da nastavim raditi i da proširim biznis. Cilj mi je da bar jednu platu dam nekome, što kažu da jednu familiju nahranim. To bi me zaista ispunilo”, ističe Zlatka.
Zbog nemogućnosti da nekome povjeri brigu o djeci i nerazumijevanju ranijih poslodavaca u slučajevima bolesti kod djece, za pokretenje samostalnog biznisa u Bosanskoj Krupi se odlučila i tridesetjednogodišnja Adna Pašalić. Početkom 2023. otvorila je salon ljepote Rose beauty studio, u okviru kojeg nudi usluge manikure, predikure i tretmana parafinom, a u budućnosti planira i proširiti tu ponudu.
“Ideja za pokretanje biznisa bila je najviše zbog djece, jer mi je to stvaralo probleme gdje god bih se zaposlila. Kad su bolesni da ne mogu do njih otići. I to je bio najveći razlog što sam odlučila da idem u ovaj projekat i pokrenem svoj biznis”, govori Adna.
Početak je, priča, bio izuzetno težak, naročito zbog toga što suprug radi u Sloveniji i što je zbog toga djecu morala voditi sa sobom i prilikom odlazaka na edukacije u Austriju, koje su joj zbog nedostatka znanja za ovaj posao bile neophodne. Ističe da je finansijska podrška koju je dobila bila ključna u opstanku biznisa.
“S obzirom da sam ja ušla u biznis bez klijenata, tu padam kao kap iz vedra neba, podrška mi je mnogo, mnogo pomogla. Dio sredstava usmjerila sam na doprinose što me je jedno vrijeme i izvlačilo. Mogla sam da pokrijem nabavku materijala i plaćam doprinose i račune”.
foto: Adna Pašalić
Druga godina je iznenađujuće dobra, a iako i danas ima više rashoda nego prihoda, kaže da se nada da će njen biznis postati dugoročno održiv i da neće odustati.
“Nema šanse da propadne posao, kopat ću i rukama i nogama, ali ću opstati. Osjećam se korisnije, imam više samopouzdanja. Ja iz Bosne ne planiram nigdje”, kaže Adna.
Adna ističe kako su optimizam i samopouzdanje veoma važni u svakom poslu, a drugim ženama koje također imaju nedoumica o tome da li da pokrenu samostalni biznis poručuju da je sve moguće, samo treba imati dovoljno snage za to.
Puno dilema za pokretanje biznisa nije imala tridesetosmogodišnja Nazifa Salkić koja je po struci frizer i medicinski tehničar. Nazifa je 11 godina radila kao frizerka, a nakon udaje se ostvarila i kao majka troje djece, i u tom periodu nije radila.
“Da se vratim kod privatnika, to nije bila opcija, nije to više bilo za mene”, kaže Nazifa koja se potom zaposlila u Domu zdravlja Bosanska Krupa gdje je počela da se pronalazi u svijetu medicine. Budući da je friziranje bila njena prva ljubav, ubrzo je odlučila dati otkaz i odlučila da otvori frizerski salon. U tom periodu je saznala za podršku koju daju Vlada SAD-a i Grad Bosanska Krupa i poslala je aplikaciju sa svojom biznis idejom.
Dobijena sredstva je iskoristila za kupovinu frizerske stolice i druge opreme. Zbog velikog broja mušterija, odlučila je podići kredit i kupiti vlastiti poslovni prostor. Danas njen salon “Naza” veoma dobro posluje, a plan joj je zaposliti još nekoga i pokrenuti mobilni frizerski salon.
“Imam puno ideja i jako puno mušterija. Dosta godina sam radila sa narodom. I dosta tih mojih mušterija od prije su sad u godinama kada oni meni ne mogu doći u salon. I ja odem do njih, ali dugačije bi to bilo kada bih ja u ponudi svog salona imala i zvanično taj mobilni tim”, kaže Nazifa.
Ističe kako se zbog svog posla osjeća puno korisnije. Sretna je što njen posao iz dan u dan sve više napreduje.
“Ja sam uvijek razmišljala, imam troje djece, treba ih poslije škololovati, kako? Sa ovim poslom nekako sam se osnažila, osjećam se puno korisnije, u svom sam prostoru i radim ono što volim”, zadovoljno priča Nazifa.
foto: Nazifa Salkić
Iako posjeduje veliko iskustvo u svom poslu, nastavlja ulagati u sebe. Kaže da posjećuje brojne seminare kako bi unaprijedila svoje vještine. Smatra da svako ko ima cilj i ideju treba hrabro i odvažno raditi na realizaciji toga, biti svjestan da će biti i uspona i padova, ali da ne treba odustati.
“Ovdje stvarno ima posla ko hoće da radi. Ima i života, sigurno”, optimistično poručuje Nazifa.
Nijedan biznis ne uspijeva preko noći
Među ženama koje su u Bosanskoj Krupi pokrenule svoj biznis početkom prošle godine je i tridesetrogodišnja ekonomistica Emina Šertović, sa dvanaestogodišnjim radnim iskustvom u struci. Za Diskriminacija.ba je ispričala kako joj je upravo to iskustvo pomoglo u odluci da se osamostali i pokrene samostalni biznis.
“Bila sam prično zadovoljna i poslodavcima i poslom, međutim to nije bilo dovoljno ispunjenje onoga što sam ja željela, i nisam bila dovoljno plaćena za sate koje sam smatrala da sam odradila kako treba, preefikasno. Tako da sam ja odlučila da sama pokrenem svoj biznis i da uložim sebe koliko još mogu za taj posao”, kaže Emina.
Godinu nakon toga, saznala je za USAID-ov program Inspire i budući da u to vrijeme nije bila zaposlena, prijavila je svoju biznis ideju i od početka 2023. je vlasnica računovodstvenog servisa FIN-ES. Iako je, kako kaže, početak bio težak, sada je i više nego zadovoljna poslovanjem.
“Prva godina je svakome teška. Ja sam nakon prve godine bila na nuli, ali ja nisam nezadovoljna jer to je građanje biznisa. Ovaj biznis ne može uspjeti preko noći, mislim da nijedan ne može”, ističe Emina.
foto: Emina Šertović
Druga godina se, priča, pokazala produktivnom, a njen računovodstveni servis sada broji 25 klijenata. Ističe da joj je finansijska podrška mnogo značila, a dobijena sredstva iskoristila je za nabavku računara i softvera u kojem radi.
“Mislim da generalno svakome znači ovaj fond. Svakome ko želi u nešto da uloži, da pokrene biznis, da vjeruje da će to uspjeti, da ima dovoljnu razvijenu ideju, da tačno zna što želi od toga da dobije. Ne ulijeće se tek tako u nešto. Pogotovo osobe koje imaju poteškoće da se zaposle bilo gdje", kaže Emina.
Želja joj je da njen servis nastavi dobro poslovati, ali ne bi htjela da njen posao preraste u veliku firmu jer ne želi narušiti kvalitet poslovanja. U budućnosti planira zaposliti još jednu ili dvije osobe, jer bi tako mogla osigurati posvećenost svakom klijentu.
Podrška kao pokretač realizacije ideja
Sve četiri preduzetnice iz Bosanske Krupe su istakle kako je finansijska podrška bila pokretač za uspješnu realizaciju njihovih ideja. Ona je, između ostalog, ubrzala pokretanje njihovih biznisa. Gradonačelnik Bosanske Krupe Armin Halitović kaže da je Program podrške zaštiti ljudskih prava (USAID/INSPIRE) bio od izuzetne važnosti za nezaposlene žene sa tog područja, naročito na putu ka njihovom ekonomskom osamostaljenju.
“Samostalno pokretanja poslova njima daje jednu sigurnost i osjećaj da više, u ekonomskom smislu, ne zavise više od nikoga, pa čak ni od supruga. Dodatno im daje i mogućnost da nekoga zaposle i na taj način nekome pomognu”, kaže Halitović.
foto: Armin Halitović
Halitović je za Diskriminacija.ba rekao da je kroz trajanje programa svim preduzetnicama, osim finansijske, bila pružena mentorska i savjetodavna podrška, što im je, između ostalog, olakšalo popunjavanje potrebne dokumentacije, pisanje biznis plana i realizaciju poslovne ideje.
Ističe da osim ovog programa, Grad Bosanska Krupa provodi slične projekte koje se tiču pružanja podrške u pokretanju poslova, uključujući registrovanje start up biznisa za sve kategorije stanovništva. Zbog velikog interesa kod građana i građanki u ovoj lokalnoj zajednici, plan je da se takva praksa nastavi i u godinama koje dolaze.
Diskriminacija.ba/Nejra Hasečić