U Luksemburgu počinje proizvodnja ultralakih materijala za gigante svemirske industrije
Luksemburški institut nauke i tehnologije (LIST) i luksemburška kompanija Gradel najavili su zajednički projekat za razvoj i proizvodnju izuzetno lakih 3D struktura od ugljeničnih vlakana koje će biti korištene u aeronautici i svemirskoj industriji.
U domenu svemira i satelita, težina je skupa. Što je proizvod koji se transportuje u svemir teži, to više košta.
Prema aktuelnim procjenama, cijena se kreće od 5.000 do 10.000 eura po kilogramu, što znači da svako smanjenje kilaže donosi finansijsku korist kompanijama koje šalju satelite u svemir. Time se takođe smanjuje energija, odnosno gorivo, potrebno za kretanje.
LIST i Gradel namjeravaju da proizvedu veoma izdržljive i izuzetno lagane strukture koristeći polimer ojačan kontinuiranim ugljeničnim vlaknima u procesu namotavanja vlakana, prenosi portal rtl.lu.
Ugljenična vlakna su obložena polimerom koji učvršćuje cijeli predmet čineći ga izuzetno čvrstim i elastičnim.
Tako napravljene komponente namijenjene su za opremu na satelitima, prije svega antena. Sada su mnogi ti dijelovi metalni i zbog toga relativno teški.
Cilj je da se smanje metalni dijelovi, a sa novom tehnologijom koju će koristiti LIST i Gradel težina se može smanjiti do 75%, što će kompanijama napraviti velike uštede.
Dijelovi će biti pravljeni za tri velike evropske kompanije za proizvodnju satelita: francusku Thales Alenia Space, Airbus Defence and Space takođe iz Francuske i njemačku firmu OHB.
federalna.ba/Beta