U Londonu danas sahrana kraljice Elizabete Druge
(Izvor: EPA/NEIL HALL)

U Londonu danas sahrana kraljice Elizabete Druge

U Londonu će danas biti sahranjena britanska kraljica Elizabeta Druga koja će ostati upamćena kao suveren koji je vladao više od 70 godina.

Na sahrani se očekuje oko 2.000 gostiju među kojima nekoliko stotina šefova država i članova raznih monarhija u svijetu. To će biti prva državna sahrana od smrti premijera Winstona Churchilla 1965. godine. Policija je navela da će obezbjeđenje sahrane biti zahtjevnije od obezbjeđenja Olimpijskih igara 2012. godine u Londonu. 

Kapije Westminster Halla, gdje je kraljičin kovčeg bio izložen javnosti, zatvorene su jutros u 6:30 sati po lokalnom vremenu, nakon četiri i po dana koliko je bila otvorena za odavanje počasti kraljici. 

Tokom ta četiri i po dana, stotine hiljada ljudi strpljivo su čekali u kilometarskim kolonama duž rijeke Temze, a u nekoliko navrata su čekanja bila duža od 12 sati, da odaju posljednju počast njihovoj voljenoj kraljici, piše BBC. 

Kraljičino četvoro djece organiziralo je bdijenje za nju u petak uvečer, a njeni unuci su to učinili u subotu. Stražari su čuvali stražu šest sati u smjeni, mijenjajući se u intervalima od 20 minuta.

Sada su vrata dvorane Westminster zatvorena, jer se odvijaju posljednje pripreme za državnu sahranu.

Sahrani će između ostalih prisustvovati predsjednici SAD i Francuske, Joseph Biden i Emmanuel Macron, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen i predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel.

Očekuje se prisustvo predsjednika Turske Recepa Tayyipa Erdogana, Brazila Jaira Bolsonara i saudijskog princa Mohammeda bin Salmana. Predsjednika Kine Xi Jinpinga će predstavljati visoki zvaničnik Wang Chisan.

BiH će predstavljati ministrica vanjskih poslova Bisera Turković. Na sahranu nisu pozvani zvaničnici Rusije, Bjelorusije, Sjeverne Koreje i Mjanmara.

Očekuje se dolazak članova kraljevskih porodica iz Španije, Monaka, Norveške, Holandije, Danske, kao i japanski car Naruhito kojem će to biti prvo putovanje u inostranstvo od dolaska na tron 2019. godine.

Kraljica (96) preminula je 8. septembra u zamku Balmoral u Škotskoj, a nasljednik je njen najstariji sin, princ Charles koji je postao kralj Charles Treći, dok je njegov najstariji sin William, novi prijestolonasljednik.

Nakon sedam desetljeća postojanosti, vrata se zatvaraju

Danas će na dvije minute prestati bubnjanje, utihnuti će gajdaši, utihnut će marš čizama na putevima procesije.

Dvije minute danas, na kraju pogrebne službe u Westminsterskoj opatiji, prije nego što se čuje nacionalna himna, prije nego što lijes bude odnesen radi predaje i pokopa u Windsoru, bit će tišina.

I vrata će se zatvoriti.

Vladavina od sedam desetljeća doći će kraju. Danas duga sedmica prelaza završava.

U najranijim godinama njene vladavine, neki su proglasili novo elizabetinsko doba. Takvo je bilo uzbuđenje zbog mlade kraljice, čuda tehnologije i novog prosperiteta, nakon teškog sivila godina depresije, žrtve Drugog svjetskog rata i teškog puta oporavka nakon njega.

Ona - mudra u svojim najranijim desetljećima za nestalnu modu - odbacila je sve te priče. Ali da ovo nije bilo doba - a ko smo mi da joj proturječimo? – onda je to bila era, Elizabetanska era. Tokom desetljeća mukotrpnih promjena, bila je postojana za još uvijek uglavnom konzervativnu zemlju. Taj profil na markicama, taj glas na Božić, ta pognuta glava na nedjeljnu misu zadušnicu.

Danas se vrata na to zatvaraju.

Zatvara se i za "princa" Charlesa, za njegova mnoga desetljeća kao princa od Walesa. Njegovo osoblje uvijek je bilo obuzdano idejom da je on zamjenik ili pripravnik, ukazujući na njegova desetljeća postignuća, urezivanja posebne uloge.

Njegov je izazov, nakon što završi kraljevska žalost, djelomično uživati - i pokazati da uživa - u ulozi monarha. Njegova je majka razumjela da je dio posla okupiti ljude - skrenuti misli ljudima s računa i dosadnih poslova i prigovaranja rodbine, zabaviti, a ponekad i oduševiti.

Neupitno je da je kao princ učinio dobar posao, preobrazivši tolike živote na bolje. Ali često se uz to stjecao dojam da su stvari mračne, da ima mnogo razloga za žalbu. Činilo se da se riječ "užasno" često pojavljuje.

Sada se vrata na to zatvaraju. Britanci žele vidjeti najbolje od sebe reflektirano u svom suverenu.

I, dok se tišina proteže cijelim Westminsterom, glavnim gradom i cijelom zemljom, vrata se zatvaraju za Elizabeth, za ženu koju mnogi poznaju, a da je zapravo nikad nisu upoznali, za djevojčicom koju je njen djed zvao Lilibet.

U The Unseen Queen, BBC-jevom dokumentarcu porodičnih snimaka mlade princeze, Lilibet se šepuri i pleše, šali se i smije. Oči joj sjaje od smijeha. I sjaje od ljubavi, prema njenom ocu, kralju koji će tako rano umrijeti, i njenom suprugu princu Philipu, koji će tako dugo biti uz nju.

Tokom desetljeća ta skakutava, rasplesana, djevojka i mlada žena puna ljubavi, nužno je izbačena iz vida. Prošle su sedmice stizali podsjetnici od prijatelja i osoba od povjerenja, te onih članova javnosti kojima je otkrila tajnu, da je Lilibet uvijek bila tu.

Predstavila je dokumentarac.

"Uvijek se nadate da će budućim generacijama biti zanimljivi", rekla je o porodičnim snimkama, "i možda se iznenaditi što ste i vi jednom bili mladi".

Niko ne bi trebao biti previše iznenađen. Jer u svojim posljednjim mjesecima ta se mlađahna Elizabeth, ta Lilibet, vratila u javnost s onim razigranim sjajem u očima, izvlačeći iz torbice sendvič s marmeladom.

Torbica je zatvorena. Sjaj je sada uspomena. A danas su se vrata zatvorila.

federalna.ba/Beta/BBC

sahrana Kraljica Elizabeta
Iran sahrana
0 20.05.2024 15:04
Aleksej Navaljni sahrana
0 01.03.2024 11:56
Aleksej Navaljni sahrana Moskva petak
0 28.02.2024 11:17
Jevgenij Prigožin Vladimir Putin sahrana
0 29.08.2023 11:42