U Livnu predstavljeni koraci za zaštitu zemljopisnog podrijetla proizvoda sukladno pravilima EU-a
Rezultati istraživanja „Izazovi i prednosti Dinarskog krškog područja u Kantonu 10“ predstavljeni su u Livnu, a sutra će biti i u Sarajevu. Da bi se najbolje iskoristio potencijal razvoja bh. poljoprivrede, treba zaštititi zemljopisno podrijetlo proizvoda sukladno pravilima EU-a.
“Hrana, uzgoj i pejzaži“ naziv je slojevitog projekta u okviru kojega su studenti sa svojim mentorima izvršili brojna istraživanja, mapirali područja, te predstavili korake koje treba poduzeti radi zaštite zemljopisnog podrijetla hrane i ostalih kulturnih proizvoda sukladno pravilima EU-a.
„Sa fokusom na prirodno i ljudsko djelovanje na ovom području, naša je misija da radimo više na unaprjeđenju svih tih prirodnih pojava i unaprjeđenju dinamike uzgoja i oslanjanja na prirodu i prema tome šta ona zahtijeva“, kazala je Francois Lerin, predstavnica francuske organizacije AIDA.
Nedavna zaštita zemljopisnog podrijetla livanjskog sira predstavljena je kao primjer dobrog upravljanja.
„To je veoma važan korak u napretku samog proizvođača tako da je to prilika za dodavanje vrijednosti samom proizvodu“, kazao je Alexandre Martinez, francuski regionalni savjetnik za poljoprivredu.
Predstavljen je sustav uzgoja stoke i pregled teritorija koji čini jednu cjelinu koja bi se podvela pod UNESCO-ovu zaštitu kulturnog krajolika.
„Da se pokuša zaštititi taj krajolik pašnjaka koji je prepoznat kao takav, kao kulturni krajolik koji ima svoje osobitosti i oni smatraju da zaista ovo naše područje ima karakteristike i uvjete da postane jedan od takvih zaštićenih kulturnih krajolika po zakonodavstvu EU-a“, kazala je Ivana Velić-Mišković, šefica Službe za koordiniranje razvoja i integracije K10.
U okviru prezentacije projekta „Hrana, uzgoj i pejzaži“ održane su radionice posvećene utjecaju klimatskih promjena na područje dinarskog krša, potom zaštiti i uspostavi zemljopisne indikacije na proizvodnju i tržište „Livanjskog sira“, te upriličena i izložba pod nazivom “Živi tragovi stočarstva”.
federalna.ba