U Kraljevoj Sutjesci vjeruju u dolazak boljih vremena
Bili smo u Kraljevoj Sutjesci, predgrađu kraljevskog grada Bobovca. Posjetili smo i franjevački samostan koji je prošao burna vremena i sačuvao bogate kulturno-historijske dokumente. U vrijeme Uskrsa, mještani stonog grada svim srcem vjeruju u dolazak boljih vremena, za sve narode u Bosni i Hercegovini.
Ovo stono mjesto, riznica kulture i duhovnosti još od srednjeg vijeka, od iznimne je važnosti za očuvanje bosanske državnosti, ali i opstanak Katoličke crkve. Zato se, i uprkos trenutnim uvjetima, održava tradicija misnog slavlja koje će biti emitovano i online.
„Svi oni koji možda budu došli na to misno slavlje na Uskrs, da sudjeluju na misnom slavlju, da se poslije toga ne zadržavaju previše i da to slavlje Uskrsa svedu na nekakav minimum, da ga proslave u krugu svojih obitelji“, poručuje fra Željko Brkić, gvardijan Samostana Kraljeva Sutjeska
Kraljeva Sutjeska, jedno od najstarijih naseljenih mjesta u našoj zemlji, danas je gotovo bez djece. Od 12.000 vjernika, koliko ih je bilo prije rata, u ovoj župskoj zajednici trenutno obitava tek njih 900. Među njima je i porodica Rodić, koja se prije nekoliko godina vratila iz Amerike.
„Uskrs kao Uskrs. Veselimo se. Eto, hvala Bogu, možemo ići u crkvu. Ipak ćemo, eto, nešto obaviti, ali malo je žalosno. Imam 9 unučadi, imam praunuče, imam troje djece. Obitelj nije tu, ali, hvala Bogu, dobro su“, priča Veseljka Rodić.
Uz pripremu kuće, spremna je i košara za posvećenje. I jaja su obojena, na tradicionalan način u ljuski luka. Tradicija se održala, ali pamte bolja vremena.
„Da ste došli prije 20-30 godina, da ste vidjeli kako se Uskrs slavi u Kraljevoj Sutjesci, kako se nose ljudi, šarpelje - to je po puna torbica jaja, tucanje gore na onome našem trgu“, sjeća se Perica Rodić.
U proteklih 15 godina vrijedno se radi na rekonstrukciji ovog nacionalnog blaga. Vanjski radovi su pri kraju, a preostaje faza unutranjeg uređenja. Svojim impozantnim zidinama, ali i jednako važnim fratrima, ovaj samostan svjedok je historije, ali i važnosti očuvanja tradicije u nadolazećim vremenima.
federalna.ba