videoprilog Damire Ibranović (Svijet)

U Kini donesene odluke koje bi mogle promijeniti važne stvari u cijelom svijetu

U Kini su završena dva zasjedanja, odnosno Četvrto zasjedanje 13. saziva Svekineskog narodnog kongresa i četvrto zasjedanje 13. saziva Svekineskog narodnog političkog savjetodavnog vijeća. Evaluiran je rad vlade u protekloj godini, te su donesene važne odluke koje bi mogle promijeniti, ne samo važne stvari na kineskoj teritoriji, nego i u cijelom svijetu.

Hongkong sa svojim specifičnim političkim statusom i uređenjem, kao autonomna kineska pokrajina, sa politikom jedna zemlja, dva sistema i sa nezavisnom ekonomijom, dobiće novi izborni zakon koji je usvojilo najviše zakonodavno tijelo Kine, Svekineski narodni kongres

"Odluka Kineskog narodnog kongresa o poboljšanju izbornog sistema Hong Konga važna je mjera za održavanje i poboljšanje institucionalne strukture "jedne zemlje, dva sistema" i zaštite dugoročne stabilnosti Hong Konga. U skladu je sa Ustavom, vladavinom zakona, te je opravdano i razumno. Dobiće se i čvršće instituacionalne garancije za potpunu provedbu mehanizma patriota koji upravljaju tom teritorijom, te će bolje zaštititi sveukupne interese i temeljne interese društva, promovisati stalni napredak demokratije u Hong Kongu i osigurati stalan i održiv napredak u praksi "jedne zemlje, dva sistema''. To je zajednička volja svih Kineza, uključujući sunarodnjake iz Hong Konga", poručio je Zhao Lijian, portparol ministarstva vanjskih poslova.

Analitičari kažu da taj mehanizam patriotizma povećava rizik da će se političari takmičiti u tome ko je odaniji Pekingu, a ne ko ima bolje ideje za upravljanje gradom. Prodemokrate u Hongkongu novi izborni zakon opisali su kao smrt demokratije.

"Tužno je i vjerujem da novi zakon koji je upravo usvojen u Kini označava smrt demokratije u Hong Kongu. Učinjen je veliki korak unazad, ekstreman korak unazad koji vraća demokratiju u Kini na nivo na kojem je bila 80-ih i 90-ih godina. Mogu slobodno da kažem da će demokratija u Hong Kongu, nakon što je ovaj zakon usvojen, biti na nižem nivou nego u vrijeme kada smo bili britanska kolonija", smatra Ted Hui Chi-fung, političar i aktivist iz Hong Konga.

Stabilnost Hongkonga je za Kinu od velikog značaja, budući da je jedan od glavnih svjetskih ekonomskih i privrednih centara i važan faktor u kineskoj razvojnoj paradigmi, za koju usvojen nacrt 14. Petogodišnjeg plana o nacionalnoj privredi i društvenom razvoju i dugoročnim ciljevima do 2035. godine.

"Sadržaj 14. petogodišnjeg plana,  koji se odnosi na Hong Kong i plan razvoja za sljedećih 15 godina postavlja novi obrazac razvoja za Hongkong. Također ukazuje na smjer i put za Hong Kong kako bi ostvario nova čuda u razvoju. Hong Kong prihvata veliku historijsku priliku za postizanje boljeg upravljanja i vraćanje prosperiteta i stabilnosti", kaže Cao Yang, spiker na radiju.

Suština tog cjelokupnog plana je da Kina istisne Sjedinjene Američke Države s pozicije vodeće privredne sile svijeta i vrati se na položaj na kojem je bila sve do industrijske revolucije i dominacije zapadnih sila u 19. stoljeću. Najveća prednost Kine jeste dugoročno planiranje, koje nije ograničeno na mandat, eventualno dva, kao u zapadnom svijetu. Ovakav uspon počeo je tzv. velikim Kineskim otvaranjem koje je omogućila politika  bivšeg američkog predsjednika Richarda Nixona 1972. godine. Istočna sila sve vrijeme koristi blagodati globalizacije, finansirajući američki proračunski deficit, čime se povećava američka ovisnost o Kini. Vašingotn je Nixonovim pružanjem ruke Pekingu očekivao da se političko uređenje približi zapadnom, ali to se nije desilo, što je u konačnici dovelo i do političkog rata između dvije zemlje s dolaskom Donalda Trumpa u predsjedničku fotelju. Evo kakav stav trenutno ima američka administracija prema Kini.

"Kina je najveća, dugoročna prijetnja sigurnosti u 21. vijeku. Komunistička partija Kine vrši podmukli, korumpirani uticaj na globalnom nivou, kao i u regiji. Neki primjeri uključuju i njihovo zahtjevanje više poslova u lukama, zajmove za političke igre, vakcinsku diplomatiju kojom se podriva suverenitet, državni nadzor, IT i eksploataciju resursa putem nelegalnog, zakonski neregulisanog i neprijavljenog ribolova", tvrdi Craig S. Faller, admiral u mornarici SAD-a.

Prema prognozama, Kina bi za manje od 10 godina trebala postati vodeća svjetska sila, što znači da će svijet nakon višedecenijske dominacije Sjedinjenih država dobiti novog hegemona. I to takvog koji u planu, koji je ovih dana usvojen, ima zacrtano obnavljanje Puta svile. Moderna inačica puta koji je svojevremeno izmijenio svijet iz korijena zove se Pojas i put, a podrazumijeva inicijativu za privredno-ekonomski razvoj, bez uplitanja politike koja bi zemljama učesnicama donijela modernu infrastrukturu, snažan privredni razvoj i veliki profit. Veliki broj zemalja koje su danas na nekadašnjem Putu svile već su pristale na saradnju u okviro tog projekta, a krajnji plan je da se u njega uključi 58 zemalja sa oko 4 milijarde stanovnika. Zamisao nije svima ružičasta, recimo Indija se protivi ovoj inicijativi jer smatra da se zapravo radi o kolonijalnom poduhvatu.

Ovo je prilog emitovan u magazinu Svijet. Ostala izdanja emisije pogledajte OVDJE.

federalna.ba

Kina Svijet
Svijet
0 20.09.2024 18:39
Volodimir Zelensky sankcije Iran Kina UAE
0 20.09.2024 11:03
Kina svemir sateliti
0 20.09.2024 09:02
Kina Japan
0 18.09.2024 17:12
Svijet
0 13.09.2024 18:59