Prilog Irene Antić

U Hagu saslušanja o izraelskoj okupaciji palestinskih teritorija od 1967. godine

U Međunarodnom sudu pravde u Hagu (Den Haag) počela su saslušanja o izraelskoj okupaciji palestinskih teritorija od 1967. godine. O pravnim posljedicama okupacije Zapadne obale, Gaze i istočnog Jerusalema, govorit će predstavnici 52 zemlje i tri organizacije. Ovo je drugi put da Sud u Haagu, na zahtjev Generalne skupštine UN-a, daje savjetodavno mišljenje o okupiranom palestinskom teritoriju. „Palestina nije bila zemlja bez naroda“, kazao je u svom obraćanju palestinski ministar vanjskih poslova Rijad al-Maliki (Riyad al-Maliki). Pravni zastupnik Pol Rajhler (Paul Reichler) poručio je najvišem pravosudnom tijelu Ujedinjenih nacija da za Izrael Palestina ne postoji, da je red na potez Suda, jer šutnja nije opcija.

U obraćanju pred Međunarodnim sudom pravde, ministar Rijad al-Maliki rekao je da Palestina nije bila zemlja bez naroda:

„Na ovoj zemlji je bilo života – političkog, kulturnog, društvenog i vjerskog. Postojale su škole, univerziteti, kina, porodice i zajednice na čije je živote utjecalo obećanje dato hiljadama milja daleko prije više od 100 godina. Palestincima se decenijama uskraćuje pravo na samoodređenje koje imaju kao narod i kao nacija. UN je obećao da će osloboditi svijet od kolonijalizma i aparthejda. Ipak, decenijama je Palestincima to pravo uskraćivano.“

Pravni zastupnik Pol Rajhler rekao je da Izrael kontinuirano pripaja okupirani palestinski teritorij i da to nastavlja raditi. Naglasio je da su Sjedinjene Američke Države jedina država, osim Fidžija (Fiji), koja brani Izrael:

„Neskriveni cilj Izraela je trajna akvizicija ove teritorije i ostvarivanje suvereniteta, prkošenjem zabrani sticanja teritorije silom. Dokazi su neosporni, na šta ukazuju brojni izvještaji o istrazi različitih agencija UN-a, uključujući generalnog sekretara, rezolucije Vijeća sigurnosti i Generalne skupštine, kao i zakonodavne i predstavničke akte izraelske vlade i izjave vladinih zvaničnika koji priznaju da je cilj Izraela suverenitet nad cijelim teritorijem istočno od zelene linije i njegovo uključivanje u jedinstvenu jevrejsku državu od rijeke do mora. Na koji god način da Izrael prekrši međunarodno pravo, SAD ga štiti od odgovornosti. Ovdje SAD pokušava odbraniti Izrael ne tvrdnjom da je okupacija zakonita, već tvrdnjom da nije ni zakonita, ni nezakonita.“

Opća skupština UN-a zatražila je od Suda pravde u Hagu mišljenje o izraelskoj okupaciji još 2022. godine. Suci će sada razmotriti okupaciju, naseljavanje i aneksiju, uključujući mjere koje bi trebale promijeniti demografsku strukturu, karakter i status Svetog grada Jeruzalema. Izrael je okupirao Zapadnu obalu, Gazu i istočni Jeruzalem 1967. godine. Povukao se iz Gaze 2005, ali i dalje kontrolira njene granice. Od 1967. znatno je proširio naselja na Zapadnoj obali koja, prema tvrdnjama Palestinaca, ugrožavaju stvaranje održive palestinske države. Pripojio je Istočni Jeruzalem, ali većina država svijeta ne priznaje aneksiju.

Pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu obratila se i dr. Namira Negm, koja je govorila o izraelskom progonu, rasnoj diskriminaciji i aparthejdu protiv palestinskog naroda:

„Od Nakbe 1948. pa sve do danas, Izrael provodi diskriminirajuće zakonske mjere kojima je uspostavio sistem rasne diskriminacije Palestinaca. Diskriminacija palestinskog naroda je sistematski dio dugotrajne izraelske okupacije, kao što su i aneksija i kolonizacija palestinske teritorije.“

Opća skupština UN-a zatražila je od 15 sudaca mišljenje kako te mjere i praksa “utječu na pravni status okupacije” i kakve su njene pravne posljedice za sve države svijeta kao i za Ujedinjene nacije. Izrael neće iznositi argumente, ali je dostavio primjedbe u pisanom obliku. U dosadašnjim raspravama ignorirali su mišljenja Suda, ali sada su pod političkim pritiskom zbog rata u okupiranom palestinskom pojasu Gaze u kojem je od početka izraelskih vojnih operacija 7. oktobra ubijeno oko 29 hiljada Palestinaca. Svjetska javnost pomno prati raspravu pred Sudom s obzirom na najavljenu izraelsku ofanzivu na grad Rafah, na granici Gaze i Egipta, u koji se pred izraelskim vojnim operacijama sklonilo više od milion Palestinaca. Ovosedmična saslušanja nisu povezana s tužbom o genocidu nad Palestincima koju je protiv Izraela podnijela Južnoafrička Republika.

Krajem januara Sud je od Izraela zatražio da poduzme sve mjere da bi spriječio genocid u Gazi. Mišljenje Suda neće biti pravno obvezujuće, ali će imati veliku pravnu težinu i moralni autoritet, saopćeno je iz Suda pravde.