U galeriji Novi Hram u Sarajevu izložba posvećena životu i djelu Isaka Samokovlije
Izložbu posvećenu životu i djelu Isaka Samokovlije od večeras je moguće pogledati u galeriji Novi Hram u Sarajevu. Postavka je rezultat višemjesečnog istraživanja i saradnje Jevrejskog kulturno-prosvjetnog i humanitarnog društva La Benevolencija i Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine. Autorice su Đana Kukić i Ifeta Lihić.
Skenirani primjerci originalnih eksponata iz bogate muzejske zbirke “Isak Samokovlija" ispisuju biografiju najtujecajnijeg književnika sefardskog porijekla s ovih prostora. Kroz njegova djela i profesiju ljekara se prožima čitava sefardska kultura, ali i angažovan odnos prema društvu.
„Nije on samo bio književnik, on je bio čovjek i prvenstveno humanista, on je bio čovjek koji je iskoristio svoj talenat za pisanje da bi edukovao ljude, pomicao je te neke granice i od tog nekog narodskog načina života ka tome da tjera narod da bude odgovoran prema sebi i prema drugima“, kazao je Vladimir Andrle, predsjednik Jevrejskog kulturno-prosvjetnog društva La Benevolencija.
Izložba je internacionalnog karaktera i posjeduje kulturno-evropsko značenje, a prethodno je prikazana u Bugarskoj. Pored književnih djela, Isakovi lični predmeti poput pločica namijenjenih Jevrejima, kao i privatne prepiske sa žigom ustaške cenzure, prikazuju sudbinu njegovog naroda tokom vrhunca nacizma u Evropi.
“To su interesantni detalji koji svjedoče o sudbini Isaka Samokovlije, o načinu na koji je uspio da preživi Drugi svjetski rat. Smatramo da je ovo jedna od najznačajnijih zbirki iz fundusa Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti iz BiH i velika mi je želja da što više naših sugrađanki, sugrađana, osnovaca i srednjoškolaca vidi ovu izložbu“, kazala je Đana Kukić, autorica.
Saradnja La Benevolencije i Muzeja bit će nastavljena dokumentarnom promocijom ostalih književnika jevrejskog porijekla kroz izložbe širom Bosne i Hercegovine i regije. Cilj je edukacija - njihov stav je da, ukoliko želimo prezervirati kulturu, javnost treba znati mnogo više od imena i prezimena kulturnih radnika.
federalna.ba