videoprilog Hasana Gabele (Dnevnik 2)

U Drinu spuštene ruže u znak sjećanja na ubijene i nestale Bošnjake Foče

Puštanjem bijelih ruža s Karlovog mosta u Drinu obilježen je Dan sjećanja na sve nevine žrtve i prisilno nestale osobe iz Foče. U proteklom ratu na ovom području je ubijeno oko tri hiljade Bošnjaka. Prema podacima Udruženja žrtava “Foča 92-95”, još se traga za 619 osoba s područja ove opštine.

Iz sela Trošanj, opština Foča, s još 24 mještana, među kojima je bilo žena i djece, odveden je i Mehmed Ćerimagić. Trideset i dvije godine nakon što je odveden, porodica i dalje traga za njegovim posmrtnim ostacima. Njegov unuk kaže da postoji više verzija u kojem pravcu je odveden, a najvjerovatnije da je njegova posljednja destinacija bio Kazneno-popravni dom Foča, odakle je prisilno odveden na tzv. branje šljiva, što je bio sinonim za ubistva zatvorenika.

“Nestao je 1. jula 1992. Odveden je neposredno ispred svoje kuće u nepoznatom pravcu i do danas nismo saznali gdje su njegove kosti. Svake godine dolazimo ovdje, molimo za informaciju kako bismo došli do lokacije gdje se nalazi i kako bismo ga dostojno ukopali”, govori Elvis Čaušević, unuk Mehmeda Ćerimagića.

Iz Udruženja porodica žrtava "Foča 92-95" danas su kazali da više, jednostavno, ne znaju šta nakon tolikih godina od stravičnih zločina poručiti. Za posmrtnim ostacima stotina ubijenih još se traga, veliki broj odgovornih za te zločine je na slobodi, a institucije države su preslabe da pomognu u traženju nestalih. Ipak, neće odsutati.

“Nadamo se da će nekome barem savjest proraditi. Mi ćemo biti uporni, dolaziti na ovaj Karlov most ispod kojeg protiče Drina, sigurno najveća grobnica na Balkanu”, poručuje Midheta Kaloper, predsjednica Udruženja porodica žrtava “Foča 92-95”.

Ove godine nije bilo obraćanja zvaničnika kao ni članova Udruženja. Ipak, svi zajedno su u rijeku Drinu spustili ruže u znak sjećanja na ubijene Bošnjake Foče.

federalna.ba

Foča Dan sjećanja