U četvrtak odluka o uvođenju restriktivnih mjera u KS-u
Epidemiološka situacija bila je tema sastanka Vlade Kantona Sarajevo i Ministarstva zdravstva ovog kantona. Rapidno raste broj novozaraženih u Sarajevu, više od 70 u posljednja 24 sata.
Nadležni u Kantonu Sarajevo ponovo o restriktivnim mjerama. Ovaj put iza zatvorenih vrata. Na stolu prijedlozi Kriznog štaba. Detalje nisu otkrili, ali od ranije su poznati prijedlozi za uvođenje mjera zabrane, koje bi podrazumijevale potvrdu o prebolovanom kovidu, negativan PCR test ili potvrdu o vakcinaciji pri ulasku u zatvorene prostorije, kao i na veća okupljanja.
“Ovom prilikom, dodatno su obrazloženi prijedlozi Kriznog štaba u cilju sprečavanja širenja zaraze Covid-19 oboljenja u Kantonu Sarajevo.”
Jasno je da se građani moraju usmjeravati ka vakcinaciji, smatra struka, ali uz pružanje konkretnih informacija o vakcinama. Sve manji redovi na vakcinalnim punktovima, ukazuju na to da kasnimo u promociji vakcinacije. A ni vakcine nam nisu nabavljene na vrijeme.
- Danas ste u situaciji da vlast promoviše da će uvesti restriktivne mjere zabrane, a nije izvršila svoju osnovnu obavezu, a to je da omogući vakcinisanje svih onih koji to žele – ističe infektolog prof. dr. Bakir Nakaš.
U iščekivanju novih mjera, većina građana podržava vakcinaciju, ali ne misle jednako o restriktivnim mjerama.
Struka je čvrstog stava da ovakve mjere mogu sačuvati društvo od širenja zaraze. Ipak, o bilo kakvim zabranama može se pričati tek kada vakcine budu dostupne svim građanima.
- Taj proces zabrane mora se dobro razraditi i pravno utemeljiti da bi se mogao provesti. Danas da zatvorite jedan šoping centar i odredite ekipu koja će stajati na ulazima i provjeravati testove da li su ispravni ili nisu, to je nešto što će biti vrlo teško uraditi – smatra dr. Nakaš.
I dok su eventualne restrikcije za jedne čin zaštite društva, drugi ih smatraju povredom ljudskih prava. Kakva će biti odluka Vlade Kantona Sarajevo saznaćemo u četvrtak.
federalna.ba