U Bošnjačkom institutu predstavljena edicija 'Bosanskohercegovačka prezimena'

U Bošnjačkom institutu predstavljena edicija 'Bosanskohercegovačka prezimena'

Promocija edicije “Bosanskohercegovačka prezimena'' (knjige I, II, III), grupe autora među kojima su Amira Turbić-Hadžagić i Đenita Haverić, održana je danas u Bošnjačkom institutu – Fondacija Adila Zulfikarpašića u Sarajevu.

Dugoročni projekt pod nazivom 'Bosanskohercegovačka prezimena“ pokrenula je Bošnjačka nacionalna zajednica za Grad Zagreb i Zagrebačku županiju u saradnji s Amirom Turbić-Hadžagić 2018. godine. Dosad su izdane četiri knjige i to - knjiga I 'Bosanskohercegovačka prezimena' - Prezimena po imenima navjestitelja Božije riječi, knjiga II 'Bosanskohercegovačka prezimena' - Prezimena od ličnih imena koja potiču s islamskog orijenta u dva sveska i knjiga III 'Bosanskohercegovačka prezimena' - Prezimena od titula i počasnih naslova.

Amira Turbić-Hadžagić, redovna profesorica na odjelu za bosanski jezik i književnost Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, rekla je da su na ovaj način predstavili državotvornost i multikulturalnost Bosne i Hercegovine, a koja se oslikava na najbolji način u prezimenima, pa se kroz prezimena može gledati etnografija, istorija, istorija jezika itd.

- Kad vas neko pita ko si, šta si i odakle si, vi svojim prezimenom odgovarate na to pitanje, jer svi mi ime dobijamo, a prezime nasljeđujemo - istakla je Turbić-Hadžagić. 

Trenutno rade na knjizi gdje su u fokusu prezimena koja su nastala od kršćanskih imena i među tim prezimenima, kako je rekla, dolazi do supostojanja i interferencija između orijentalnih jezika i jezika zapadnog i slavenskog civilizacijskog kruga.  

- U narednom periodu nastavljamo sa radom i mislimo da ćemo imati devet ili deset knjiga, nakon čega slijedi riječnik prezimena u bosanskom jeziku i rječnik imena u bosanskom jeziku – dodala je Turbić-Hadžagić.

Redovna profesorica na Odsjeku za orijentalnu filologiju na Filozofskom fakultetu u Sarajevu Đenita Haverić rekla je da rad na ediciji Bosanskohercegovačka prezimena traje već dugi niz godina, da se radi o zahtjevnom poslu i da su uložili zaista veliki trud.

- Knjige su dakle vrijedne ne samo za lingvističku bosnistiku, nego i za kulturnu historiju BiH budući da mi kroz prezimena progovaramo o viševjekovnoj tradiciji, mi svjedočimo ustvari o našem identitetu – izjavila je Haverić. 

Prva knjiga je o prezimenima koja su izvedena od imena božijih poslanika. Druga knjiga je najobimnija i sastoji se iz dva sveska, a riječ je o prezimenima koja su izvedena od imena orijentalnog porekla. 

- Logično je da tih prezimena ima najviše budući da su Osmanlije na ovim prostorima vladale više od četiri vijeka i da je arapski, perzijski i turski jezik bio raširen. Samim tim, djeci su se nadijevala imena orijentalnog porijekla i vremenom iz tih imena su izvedena i prezimena - dodala je Haverić. 

U trećoj knjizi riječ je o prezimenima koja su izvedena od titula i počasnih naslova, a takvih titula, kako je rekla, ima mnogo.

Sead Berberović, potpredsjednik Bošnjačke nacionalne zajednice za Grad Zagreb i Zagrebačku županiju koja je izdavač ove edicije, bio je urednik na četiri knjige, odnosno tri toma.

-Ova edicija je vrlo značajna za povijest Bosne i Hercegovine, za razvoj bošnjačke nacije, za potvrđivanje bosanskog jezika koji se često osporava  nažalost i danas. Projekt je dugoročan, rad se nastavlja i  očekujemo da će dinamika izlaženja novih knjiga biti još i brža. U planu je ukupno deset knjiga koje bi onda pokrile cijelokupno područje bh. prezimena. Nadam se da ćemo to izvesti do kraja i da ćemo ostaviti vrijedne knjige u nasljeđe Bosni i Hercegovini – rekao je Berberović.

Jedan od promotora edicije „Bosanskohercegovačka prezimena'' Sead Nazibegović, vanredni profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, rekao je da se radi o iznimno važnom projektu na nivou BiH.

- Grupa lingvista, slavista i orijentalista potrudila se da nam pripremi zaista nešto što je vrijedno, što će ostaviti traga u lingvističkoj i svakoj drugoj naučnoj grani koju možemo povezati sa ovom oblasti. Dakle, projekat koji označava jedan dio nacionalnog identiteta Bosne i Hercegovine, ono što je značajno, ono što moramo njegovati i što treba nastaviti u budućnosti. Ključno je da se ovakav projekat ne završava današnjom promocijom, autori i dalje vrijedno rade i u skoroj budućnosti očekujemo i nove tomove ovog izdanja – rekao je Nazibegović.

federalna.ba/Fena

Bosanskohercegovačka prezimena Bošnjački institut - Fondacija Adil Zulfikarpašić
Bošnjački institut - Fondacija Adil Zulfikarpašić Forum Bosna i bošnjaštvo
0 28.11.2024 22:00
Safet Zec Dževad Karahasan Bošnjački institut - Fondacija Adil Zulfikarpašić medalja
0 14.12.2023 17:37
Bošnjački institut - Fondacija Adil Zulfikarpašić izložba
0 10.07.2023 14:49
Tanja Fajon Bošnjački institut - Fondacija Adil Zulfikarpašić Bošnjački institut
0 13.01.2023 18:14
Bošnjački institut - Fondacija Adil Zulfikarpašić
0 20.12.2022 14:19
Bošnjački institut - Fondacija Adil Zulfikarpašić Mersad Berber
0 01.06.2022 20:32