Prilog: Lejla Hodžić

U Bosni i Hercegovini liste čekanja sve smrtonosnije

Višedecenijske liste čekanja za specijalističke preglede prelile su se u liste čekanja za lijekove onkoloških pacijenata. Pretpostavlja se da oko 1.800 oboljelih čeka da li će dobiti podršku Federalnog fonda solidarnosti i eventualno spasiti život.

Na prostorima Bosne i Hercegovine kontinuirano nešto čekamo, to je već praksa, ali čekanje da svane, ipak, je najteže. U to nas uvjerava i odgovor na pitanje o listama čekanja za osiguranje lijekova oboljelim od raka iz Federalnog zdravstvenog zavoda za osiguranje i reosiguranje:

„Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH u okviru svoje djelatnosti i u okviru raspoloživih finansijskih sredstava nastoji udovoljiti potrebama pacijenata za uslugama i lijekovima koji se finansiraju sredstvima Fonda solidarnosti.

Međutim, potrebe pacijenata su znatno veće od raspoloživih finansijskih sredstava, što je naročito izraženo kod pacijenata sa onkološkim oboljenjima. Zato su kod pojedinih skupih lijekova formirane liste čekanja. Finansiranje liječenja svih pacijenata nije moguće dok Vlada Federacije BiH ne poveća finansiranje.“

Prije nekoliko dana preminula je članica Udruženja Renesansa u 60. godini. Đulfera Avdić bila je jedna od hrabrih. Boreći se s opakom bolešću ohrabrivala je i druge na teškom i neizvjesnom putu u kojem je godinu dana provela čekajući na listi za lijek. I nažalost, nije jedina. Predsjednica Udruženja Renesansa Enida Glušac kaže da vlada opravdana panika među oboljelim:

„Imamo slučajeva i to nerijetko, gdje žene ne mogu, ustvari, da sebi priušte da kupe ove citostatike koji nedostaju. Znači, bez obzira što su oni par stotina i to nije malo, citostatici koji koštaju po 540 maraka jesu na sedmičnoj bazi i znači pacijentice to jednostavno sebi ne mogu priuštiti. Mada iz Zavoda su rekli da će to refundirati. Ali kakve koristi kada pacijenti u datom momentu nemaju taj novac kod sebe. Mi smo između sebe pokrenuli akciju gdje skupljamo novac da bismo mogli pomoći ženama koje su trenutno na terapiji.“

Zasigurno svašta želite, ali ne želite saznati da ste oboljeli od raka, tumora i to u Bosni i Hercegovini. Državi, zemlji sa entitetetima, kantonima, općinama, gdje se prikupljanju enormni novci od građana za koje onda isto tako nema dovoljno novca da im se kupe, osiguraju sa međunarodnog tržišta adekvatni lijekovi jer su skupi. Bahaćenje političkih stranaka ogleda se upravo i u ovom pitanju. Koliko škrtare od prikupljenih milijardi da bolesnim osiguraju lijekove. Primarijus doktor Fikret Operta, predsjednik Udruženja oboljelih od melanoma, navodi da su ranije, nakon velikog pritiska udruženja i javnosti, iz vlasti odobrili dio sredstava:

„Pod tim pritiskom Federalna vlada je odobrila deset miliona, a mi smo tražili 70. Onda je Federalna vlada našla jedno rješenje, gdje je predložila, donijela je zaključak da 60 miliona prikupe se iz kantona.“

 

Veliki problemi u maloj zemlji Bosni i Hercegovini čudo su svjetskih razmjera. Dok svjedočimo enormnom prikupljanju sredstava od javnih prihoda i poreza, teško oboljeli mjesecima i godinama čekaju lijekove fonda solidarnosti koji nema dovoljno sredstava da nabavi lijekove za sve. Javna, internet ili sms prikupljanja pomoći nama su svakodnevnica. Kao da je to normalno. Svi prihvatili. Godi ljudima svečano otvaranje cesta i mostova, ali čemu, ako već značajan broj BiH mijenja za inozemstvo, a ovi koji ostaju umiru zbog listi čekanja okorjelo trulog zdravstveno-političkog sistema.

 

 

liste čekanja
liste čekanja lijekovi
0 16.09.2024 20:43
lijekovi citostatici liste čekanja nestašica lijekova
0 26.11.2023 18:58
liste čekanja Fond solidarnosti
0 26.10.2023 17:46