U Bihaću održan okrugli stol o značaju certifikacije sistema zaštite okoliša i zaštite na radu

U Bihaću održan okrugli stol o značaju certifikacije sistema zaštite okoliša i zaštite na radu

U organizaciji Obrtničke komore Unsko-sanskog kantona, u Bihaću je održan okrugli stol pod nazivom „Značaj certifikacije sistema zaštite životne sredine prema standardu ISO 14001 i zaštite na radu prema ISO 45001 u procesima prilagođavanja tržištu EU“. Cilj skupa je pružiti domaćim proizvođačima, poduzetnicima i građanima Unsko-sanskog kantona priliku da prošire svoja znanja i bolje se pripreme za zahtjeve tržišta Evropske unije.

Enes Arapović, predsjednik Obrtničke komore Unsko-sanskog kantona, naglasio je važnost usklađivanja s evropskim standardima kako u zaštiti okoliša, tako i u zaštiti na radu.

- Mnogi ljudi danas posluju misleći da ispunjavaju sve moguće uslove, ali to nije tako. Ako želimo sačuvati okoliš i planetu, moramo se posvetiti standardima koje propisuje Evropska unija. Isto važi i za zaštitu na radu, jer su evropski standardi jasno definirali ovu oblast. Bez obzira na to koliko ti kriteriji bili zahtjevni, moramo im se prilagoditi ako želimo biti konkurentni na evropskom tržištu. - kazao je Arapović.

Tokom okruglog stola, promovisana je i knjiga „Fizička svojstva hrane“, univerzitetski udžbenik u izdanju Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli. Autori udžbenika su prof. dr. Husein Keran, Indira Šestan, Jasmin Suljagić, Amir Zenunović, Melisa Ahmetović i prof. dr. Halid Makić sa Biotehničkog fakulteta Univerziteta u Bihaću.

Profesor Halid Makić pojasnio je da je taj udžbenik rezultat dugogodišnje saradnje između  Tehnološkog fakulteta u Tuzli i Biotehničkog fakulteta u Bihaću.

- Knjiga će biti korisna kako studentima, tako i inženjerima prehrambene tehnologije u praksi. Obuhvata fizikalno-hemijske fenomene koji se koriste u proizvodnji hrane kako bi se poboljšao kvalitet i osigurala sigurnost proizvoda - rekao je Makić

Kako Bosna i Hercegovina teži ka članstvu u Evropskoj uniji, sve više se ističu zahtjevi prema domaćim kompanijama da usvoje standarde zaštite okoliša i sigurnosti na radu. Husein Keran, profesor na Tehnološkom fakultetu u Tuzli, istakao je kako implementacija ovih sistema doprinosi očuvanju okoliša i smanjenju otpada, te naglasio važnost zaštite radnika na radnom mjestu.

- Najvažniji resurs svake industrije je čovjek, i kompanije moraju brinuti o njegovoj sigurnosti. Evropska unija je postavila te standarde i mi se njima moramo prilagoditi kako bismo ostali konkurentni na tržištu - zaključio je Keran

Okrugli stol u Bihaću pokazao je važnost kontinuiranog ulaganja u edukaciju i prilagođavanje standardima kako bi bosanskohercegovačke kompanije bile spremne za izazove evropskog tržišta.

federalna.ba

certifikacija zaštita životne sredine zaštita na radu