U Bihaću održan o projektu IFAD 8
U Bihaću je održan sastanak Klasterske platforme za Klaster K-1 na kojem su bili prisutni predstavnici IFAD-a, lokalne zajednice i lideri, odnosno otkupljivači voća i povrća, a glavna tema sastanka je dogovor između lokalne zajednice i lidera oko uvezivanja apliciranih projekata infrastrukture i podobnih biznis planova.
Radi se o projektu IFAD 8 koji svojim razvojem doprinosi ruralnoj konkurentnosti na području Federacije BiH kao i poboljšanju životnog standarda korisnika projekta. Vrijednost projekta IFAD 8 je 33 miliona, od čega je 13,5 miliona IFAD –ovih sredstava a ostalo su sredstva lokalnih zajednica i lidera.
Projekt IFAD 8 obuhvata pet klastera, a u Klasteru 1 je 10 općina Unsko-sanskog kantona i tri općine iz zapadnog dijela kantona 10. U Klasteru 1 je i osam lidera, odnosno proizvođača i otkupljivača kornišona, jagodičastog i orašastog voća te ostalog povrća iz plastenika.
„Ovdje se radi o pomoći malim farmerima u vidu nabavke repromaterijala za podizanje zasada. Mi to popularno u projektu zovemo start paketi ili paketi za početak. Da bi se dodatno pomoglo farmerima, projekat pomaže razvoj kapaciteta farmerskih asocijacija“, objašnjava Halil Omanović, direktor Jedinice za koordinaciju projekata pri Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH.
Već su potpisani ugovori sa pet lidera u proizvodnji kornišona, a do jeseni se očekuju ugovori sa još tri lidera u proizvodnji mlijeka i mliječnih proizvoda, jagodičastog voća i povrća.
„Lider radi na principu da od svih poljoprivrednih proizvođača manjih kapaciteta, koji imaju svoju robu, okupi sabirni jedan svoj centar gdje se radi pripremanje, odnosno radi kalibriranje kod krastavca kornišona ili kalibriranje kod malina i drugih proizvoda, pakovanje u određeni način kako kupac zahtijeva i plasiranje na tržište EU-a“, navodi Aldin Kuduzović, voditelj projekta.
Projektom su zadovoljni i u lokalnim upravama.
Pomoćnica načelnika Općine Sanski Most Mevlida Deomić ističe konkretan projekat: „Radi se o mikroprojektu infrastrukture u jedno povratničko naselje – ustvari, u Sanskom Mostu su sva povratnička naselja – Lukavica, gdje radimo most i put. Bitno je da je ovdje učešće Općine 50 posto, a 50 posto IFAD projekta. Projekat je vrijedan 257.000“.
Učesnici sastanka su saglasni da se ovakav koncept djelovanja pokazao izuzetno uspješnim te da su postignuti ciljevi kroz povećanje broja kooperanata, podjelu start paketa, te povećanje proizvodnje i površine pod zasađenim kulturama.
federalna.ba