U BiH ozvaničen početak djelovanja Udruženja žrtava nasilja 'Hajr'
(Izvor: Fena)

U BiH ozvaničen početak djelovanja Udruženja žrtava nasilja 'Hajr'

Početak djelovanja Udruženja žrtava nasilja 'Hajr' u Bosni i Hercegovini ozvaničen je danas na pres-konferenciji u prisustvu nevladinog i vladinog sektora, članova diplomatsko-konzularne mreže, predstavnika policije i stručnjaka koji se bave tom problematikom.

Cilj Udruženja je da djelovanjem doprinese borbi protiv svih vidova nasilja - porodičnog, prihološkog, fizičkog, seksualnog, kao i da doprinese pomoći žrtvama bilo da je riječ o ženama, muškarcima ili djeci.

Prema dosadašnjoj praksi Udruženja koje je prvi put osnovano prije nekoliko godina u Beogradu, žrtve, primjerice porodičnog nasilja, često trpe više oblika nasilja odjednom.

U prikazanom video materijalu primjera iz Srbije,  žene žrtve su ispričale da su, prije nego što su odlučile progovoriti o traumama, godinama trpjele od partnera fizičko, psihičko, seksualno i materijalno nasilje.

Neke od njih su se u očaju obratile sigurnim kućama, gdje im je pružena značajna pomoć, pa su nasilnici prijavljeni nadležnim organima, ali neke od njih i dalje strahuju od nasilnikovog izlaska na slobodu.

- Milioni žena širom svijeta su žrtve, stoga ne treba šutjeti. U međuvremenu, srećom, lagano se 'otapa led' patrijarhalnog odnosa prema ženi - rečeno je na pres-konferenciji.

Predsjednica Udruženja 'Hajr' iz Beograda Hajrija Ramadani koja je bila žrtva nasilja zasnovanog na nacionalnoj pripadnosti, boravila je više od godinu u Sigurnoj kući.

Njeno iskustvo je da ne treba suditi o nekome globalno po postupcima pojedinaca jer iako je doživjela navedeni vid nasilja u Srbiji, tamo su joj i pomogli mnogi drugi ljudi.

Ramadani kaže da sistem nažalost ne prepoznaje žrtve, zbog čega je jedna od aktivnosti Udruženja kontakt s institucijama s ciljem zajedničkog učešća u rješavanju ovog izuzetno teškog problema i prevenciji, počev od dječijeg uzrasta.

U projektima će biti angažirani i timovi stručnjaka – sociolozi, psiholozi, metodolozi, najavljeno je na pres-konferenciji.

Koordinatorica Udruženja Mirjana Ilić izrazila je nadu da će asocijacija značajno doprinijeti suzbijanju nasilja kojeg, po  njenim riječima, inače ima mnogo u svim vidovima i u mirnodopskim uvjetima.

Koordinatorica u Udruženju 'Hajr' u Sarajevu za projekte Amela Limani je navela i da je cilj pomoći žrtvama u društvenoj integraciji angažiranjem u sektorima i poslovima u kojima se one 'mogu naći'.

Prema iskustvima žena prikazanim u video materijalu, nerijetko žrtve nisu poželjne ni novim poslodavcima ni stanodavcima jer i oni strahuju da će nasilnici opet potražiti 'svoje' žrtve pa tako i njima stvoriti probleme.

Hana Korać, viktimologinja iz Sarajeva, izjavila je da su sudske kazne za nasilnike najčešće uslovne a u malom procentu zatvorske, što je poražavajuće za žrtve.

Iako je riječ o krivičnim djelima sa zaprijećenom kaznom do pet godina, u praksi takvih kazni najčešće nema mada se u slučajevima nasilja krše temeljna ljudska prava, izjavila je Korać i preporučila Udruženju da se u svojim aktivnostima fokusira i na tu stranu problema.

federalna.ba/Fena

Hajr
Hajr
0 28.04.2021 16:44