U BiH na snazi narandžasti meteoalarm - upozorenje na vjetar olujne jačine i kišu
Snažno, olujno nevrijeme zahvatilo je jutros više gradova u Bosni i Hercegovini. Stabla su padala u Srebrenici. U Kotor Varoši su letjeli krovovi, a jak vjetar pogodio je i Banjaluku. Usljed snažnog vjetra u centru Srebrenice je pao bor. Na sreću, nije bilo povrijeđenih. Štete su zabilježene i u Bihaću, gdje je snažan vjetar polomio drveće na više lokaliteta u gradu i napravio veću materijalnu štetu. Mirsad Šehić, komandir Vatrogasne jedinice Bihać:
„Dobili smo dojave da su pala stabla na saobraćajnice. I, naše ekipe su izašle i izvršile uklanjanje tih stabala da bi jutros nastavile od 7 sati. Kako je dnevna smjena preuzela, započeli smo zaprimati dojave od naših građana da je došlo do rušenja stabla i kod Kulturnog centra u samom središtu grada.“
Tokom noći nevrijeme je izazvalo prekide u snadbijevanju električnom energijom i pričinilo veliku štetu.
U naselju Vrbanjci kod Kotor Varoši vjetar je napravio značajnu štetu na objektima.
Olujno nevrijeme, praćeno jakim vjetrom, pogodilo je i Prijedor.
Portparol Javne zdravstvene ustanove Sead Šadić izjavio je da je služba hitne pomoći imala sedam intervencija i da su u pitanju lakše povrede nastale padom ili udarom tupog predmeta.
Velika šteta pričinjena je i na Područnoj školi „Kamenica“ u mjesnoj zajedinici Izačić. Amir Smajić, direktor Škole:
„Budući da se sve desilo onako jako rano jutros, nismo uspjeli prebaciti djecu u centralnu školu, nego smo, za danas, odgodili redovan nastavni proces. A, budući da nam sad slijedi jesenji raspust iduće sedmice, od ponedjeljka do petka, tako da neće biti potrebe, mislim, prebacivati djecu u centralnu školu.“
Nevrijeme je zabilježeno i širom Evrope. Oluja Kiran pogodila je sjeverozapad Francuske i jugozapad Engleske prije nego što se proširila na Holandiju, Belgiju, Njemačku, Francusku i Italiju, a najmanje 12 osoba je smrtno stradalo. Nevrijeme je stiglo i do Italije, tačnije Toskane. Velika područja Toskane pogođena su poplavama, tri osobe su poginule, a šest se vodi kao nestalo, dok jaki vjetrovi i kiša pogađaju centralnu Italiju. Regionalni guverner Eugenio Giani proglasio je vanredno stanje, jer je vjetar dostizao brzinu od 140 km/h.
Nabujale rijeke nose automobile, a trenutno se najviši vodostaj bilježi na rijeci Arno. Osim toga, mnoge bolnice su poplavljene, neki ljudi su ostali zarobljeni u automobilima koji su se našli na putu prilikom plavljenja rijeka.
U Francuskoj su dvije osobe poginule, a 15 ih je povrijeđeno, uključujući sedam vatrogasaca, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Gérald Darmanin.
Vozač kamiona poginuo je udarivši u srušeno stablo, a u Le Havreu je čovjeka zahvatio nalet vjetra dok je zatvarao prozorske kapke te je smrtno stradao.
Oko 1,2 miliona domaćinstava ostalo je bez struje, a stotine hiljada isključeno je iz mreže mobilne telefonije. Vjetar je u nekim regionima dostizao brzinu i do 200 kilometara na sat.
U našoj zemlji trenutno je na snazi narandžasti meteoalarm kao upozorenje na vjetar olujne jačine i kišu koji se očekuju i u nastavku dana.
Stručnjaci navode da Bosnu i Hercegovinu tokom vikenda očekuju drastično niže temperature. U subotu i nedjelju neće nas zaobići ni udari vjetra, kiša, grmljavina, a ponegdje i grad, ali poplava ne bi trebalo biti.