Twisters: Glen Powell i Daisy Edgar-Jones glume u 'neodoljivom' filmskom nastavku
(Izvor: BBC/Universal Pictures)

Twisters: Glen Powell i Daisy Edgar-Jones glume u 'neodoljivom' filmskom nastavku

Iako ima harizmatične glumce i uzbudljive sekvence, film"Twisters" nema puno zapleta – umjesto toga, kao i njegov prethodnik, "samo ima bljutave likove koji uvijek iznova voze u loše vrijeme"-piše Nicholas Barber u recenziji filma za BBC Culture.

U novm filmskom nastavku nema mnogo zaokreta. Dvadeset osam godina nakon izlaska originalnog filma "Twister" Jana de Bonta, holivudski moćnici odlučili su da ovaj unosan dio intelektualnog vlasništva treba ponovno iskoristiti, ali s njim nisu učinili ništa iznenađujuće.

Poput filma iz 1996., nastavak prikazuje dva rivalska tima meteorologa: jedan je otrcana skupina neprilagođenih ljubitelja rock'n'rolla, a drugi snobovska, poslovno orijentirana skupina s korporativnim financiranjem. Za potrebe istraživanja, obje ekipe žele se što više približiti tornadima koji haraju pitoresknim sveameričkim gradovima u Oklahomi, pa provode veliki dio filma vozeći kombije i kamionete po seoskim cestama, vičući, "Gdje je? Ne vidim ga!" (Savjet: to je velika vrtložna stvar točno ispred vas.)

Svaki put ih uhvati oluja, i u tom trenutku počnu vrištati, sklanjati se od krhotina, držati se jedno za drugo i općenito se ponašati kao nevine žrtve u filmu katastrofe, a pritom prikladno zaboravljaju da je upravo njihova odluka bila da se voze u takvom (nevremenu) prije svega opasna situacija.

Novi film donosi samo nekoliko manjih izmjena u istoj formuli. U "Twisteru", genijalac kojeg su ponovo privukli u igru lova na oluje bio je muškarac kojeg je igrao Bill Paxton. U "Twistersu", to je žena koju igra Daisy Edgar-Jones. U "Twisteru", ovaj lik bio je član šarolike bande pobunjenika, dok u "Twistersu" prelazi u korporativni tim, jer joj prijatelj (Anthony Ramos) obećava da će njegova najnovija oprema za praćenje zabilježiti "najsavršniji skan tornada ikad", što je, očito, vrlo važno.

Ipak, postoji šansa da bi mogla preći na drugu stranu, osobito jer tim vodi samouvjereni, apsurdno zgodan kauboj kojeg igra Glen Powell, koji se na prvi pogled čini da ga jedino zanima da natjera ljude da se pretplate na njegov YouTube kanal i kupe njegove majice, no moglo bi se otkriti da je briljantan znanstvenik s osjetljivom dušom.

Još jedna razlika između dva filmova je ta što, prilično daleko u "Twisters", jedan od timova odlučuje da ne samo da skeniraju tornada, već da im oslabe snagu koristeći, ne vjerujete, upijajući materijal iz jednokratnih pelena. No, u osnovi, novi film je remake starog, pa se čini čudno neodgovorno što ne odaje počast nijednom od originalnih glumaca. Zar nisu mogli dobiti Helen Hunt za epizodnu ulogu? Zar nisu mogli spomenuti likove koje su igrali pokojni Bill Paxton ili pokojni Philip Seymour Hoffman?

Koscenarist filma, Joseph Kosinski, režirao je "Top Gun: Maverick", još jedan zakašnjeli nastavak koji je bio duboko vjeran svom prethodniku. Ali možete li zamisliti koliko bi bilo čudno da Tom Cruiseov Pete "Maverick" Mitchell nije bio u njemu?

Efikasno režiran od strane Lee Isaaca Chunga, koji je napravio nagrađivani polu-autobiografski film "Minari", "Twisters" zaostaje za "Twisterom" u nekoliko ključnih aspekata: nema Eddie Van Halenovih vrištećih gitara na soundtracku i nema scena iznenađenih krava koje se bacaju kroz nebo. No, dijeli glavnu manu prethodnog filma, a to je što uistinu nema radnje – samo ima dosadne likove koji stalno voze u loše vrijeme, iznova i iznova.

Zahvaljujući karizmatičnim glumcima i živopisnoj, iako ne sasvim uvjerljivoj, destrukciji, te su užurbane scene dovoljno zastrašujuće i uzbudljive, ali trebale bi biti rezervirane za početak filma (kao što je "Čarobnjak iz Oza") ili kraj filma (kao što je "Steamboat Bill, Jr."). Nisu dovoljno raznolike da bi se ponavljale kroz cijeli film.

Redatelj filma "Twisters" je Lee Isaac Chungm, a uloge su ostvarili; Glen Powell, Daisy Edgar-Jones, Anthony Ramos. Film traje dva sat ai dvije  minute.

Problem je što ne postoji hitan narativni razlog zbog kojeg bi se likovi dovely u opasnost, pa stoga nema razloga da ih publika bodri. Muzika koja podiže adrenalin i izvikani dijalozi namjerno nas pokušavaju zavarati da mislimo kako gledamo plemenite heroje koji se bore protiv zlih vanzemaljskih osvajača. Jedan lik čak kaže da tornada "napadaju ljude koje volimo" i da "sada imamo priliku uzvratiti udarac". No, činjenica je da lovci na oluje ne uzvraćaju udarac – oni proučavaju vrijeme. I iako je to sasvim pohvalna djelatnost, od naših blokbaster heroja očekujemo malo više.

Ovaj neodoljivi aspekt "Twistersa" najočitiji je na kraju. Kad likovi prežive još jedan ciklon, implikacija je da su nekako trijumfirali nad svojim neprijateljem i da će svi živjeti sretno do kraja života. Prije toga, međutim, scenarij je jasno stavio do znanja da su katastrofalna tornada svakodnevna pojava u Oklahomi, tako da bi se svaki čas mogao dogoditi još jedan. Ostaje nam pitanje što su likovi točno postigli. Šta su zapravo promijenile sve njihove vožnje i vikanje?

Film zaista ima svojevrsnog negativca, opakog tajkuna koji profitira od svog haosa kupujući olujom pogođeno zemljište po niskim cijenama. Ali protagonisti ne poduzimaju ništa što bi mu pokvarilo planove. Postoji i kratka potvrda da bi klimatske promjene koje je uzrokovao čovjek mogle biti odgovorne za širenje tornada. No, opet, ova provokativna ekološka tema ubrzo biva zaboravljena. To je propuštena prilika. Nastavak filmskog klasika nije loš, ali u njegovom malo hrabrijem izdanju rješavanje uzroka ekstremnih vremenskih uvjeta moglo biti korisnije od bacanja pelena na njega-napisao je Nicholas Barber u recenziji filmskog ostvarenja "Twisters".

federalna.ba/BBC

Film Twisters