videoprilog Omera Hasanovića (Mreža)

Tužioci i sudije za prljave poslove

Poslušni i podobni tužioci i sudije najdraži su menadžmentu pravosudnih institucija. Profesionalni, odgovorni i sposobni su zapostavljeni. Njima se nikada neće dodijeliti istrage ili predmeti koji obuhvataju neke političare. Tako politika ima potpunu kontrolu nad predmetima i istragama. Umjesto elektronskog sistema koji automatski dodjeljuje predmete tužiocima i sudijama, odabir vrše glavni tužioci i predsjednici sudova. Odabir po svojoj mjeri. Vjerovali ili ne, ima tužilaca koji po godinu dana ne dobiju predmet. Ne zato što nisu sposobni, već zato sto nisu podobni. Predmeti se daju onim tužiocima koji imaju animozitet prema određenim osobama iz javnog i političkog života da bi ih progonili. Zbog štimanja istraga i predmeta posebnim tužiocima glavna tužiteljica Gordana Tadić pod istragom. Sposobni čekaju na profesionalan rad, a podomni jurišaju na one koji im smetaju. Tužioci i sudije za prljave poslove.

Brojne afere potresale su Osnovni sud Brčko distrikta. U njihovom središtu, uglavnom, je bio predsjednik suda Jadranko Grčević koji je na toj poziciji pune dvije decenije. Posljednja je zloupotreba CMS sistema,o dnosno automatske raspodjele sudskih predmeta. O tome je pred našom kamerom svjedočio Nedeljko Tabaković, sudija Osnovnog suda Brčko distrikta koji je za te zloupotrebe optužio predsjednika suda Jadranka Grčevića.

"Prilikom dodjele predmeta on može jednostavno gore da stupi u kontakt sa IT tehničarima, IT službom da isključi određene sudije i da ostavi uključenog da li jednog, dvojicu ili trojicu, nije bitno i zatim operater, potrebno mu je samo jedan ili dva minuta da unese stranke, predmet i pusti ga i taj će predmet otići tim sudijama koji su uključeni, a ne onim koji su isključeni. I automatski je predmet otišao na odgovarajućeg sudiju", tvrdi Nedeljko Tabaković, sudija Osnovnog suda Brčko distrikta.

Kaže da je apsolutna kontrola u rukama predsjednika suda.

"Vi ništa ne možete uraditi u CMS sistemu što nećete dobiti odgovarajuću naredbu od predsjednika suda, to je sve regulisano pravilnikom o CMS sistemu. To se dešava u ovom sudu, a to se normalno dešava i u drugim sudovima", dodaje Tabaković.

Grčević prvo negira.

"Ništa nije tačno, nijedan od tih predmeta koje on sad spominje nije zaobišao CMS. Nijedan, nijedan", kaže Jadranko Grčević. predsjednik Osnovnog suda Brčko distrikta.

Pa, potom priznaje da je u pojedinima slučajevima direktno birao postupajućeg sudiju bez CMS-a. A ono što je pokušao da negira pred našom kamerom, priznao je na sjednici Privremene istražne komisije državnog parlamenta koja se detaljno bavila ovim slučajem.

"Ja dajem nalog dole koji ide u pisarnicu. I oni postupaju po mom nalogu. Sve je transparentno. Da razduže jednog sudiju i zaduže drugog po CMS-u", rekao je Grčević.

Priznao je, također, da se radilo o više takvih slučajeva.

Slučaj brčanskog suda šokirao je članove Privremene istražne komisije.

"To je teška zloupotreba položaja i ovlaštenja", istakao je Dragan Mektić, član Privremene istražne komisije.

Tužilaštvo BiH uopšte ne primjenjuje CMS sistem

Članovi Istražne komisije su očekivali konkretnije odgovore od predsjednika brčanskog suda koji je vješto izbjegao da otkrije razloge zloupotrebe CMS sistema.

"Kako je moguće da u nekoliko minuta se mogu isključiti 29 sudija i da samo jedan bude u sistemu i na taj način se dodijeli taj predmet nekome koje ciljano motivisan", navodi Branislav Borenović, član Privremene istražne komisije.

Iz Ureda disciplinskog tužioca su na naš konkretan upit odgovorili da protiv Grčevića nije pokrenut disciplinski postupak. Predmet je u fazi istrage. Međutim,T abaković upozorava da sve to mora biti procesuirano.

"To po meni ne smije proći nekažnjeno", ističe Tabaković.

Za razliku od brčanskog suda, Tužilaštvo BiH uopšte ne primjenjuje CMS sistem tokom rasporeda tužilačkih predmeta. O tome je na sjednici Istražne komisije govorila glavna tužiteljica Goradana Tadić.

"Istakla bih da se može raditi na unaprjeđenju T CMS sistema koji također ide preko Visokog sudskog i tužilačkog vijeća i koji ne može pratiti složenu organizacionu stukturu Tužiteljstva Bosne i Hercegovine", navela je Tadić.

A to je na sjednici Istražne komisije potvrdio i predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija.

"Ono što mogu reći za Tužilaštvo BiH i ne primjenu tog sistema u dodjeli predmeta da imam informaciju da je to tačno. Da je UDT detektovao taj problem i da je protiv glavne tužiteljice Tužilaštva BiH pokrenut disciplinski postupak."

Takva praksa državnog tužilaštva naišla je na opravdane kritike članova Istražne komisije.

"Tužilaštvo BiH puno zloupotreba, puno nezakonitih radnji i kao najdrastičniji primjer je da glavna tužiteljica Tužilaštva BiH kod dodjele predmeta uopšte ne koristi CMS sistem", dodaje Mektić.

"Čuli smo da se sistem ipak nije koristio. To je za mene frapantno. Sistem postoji zato da bi se nepristrasno predmeti dodijeljivali i da bi sistem sam birao sudije odnosno tužioce kojima će se određeni predmeti dodijeliti", istakla je Mirjana Marinković Lepić, član Privremene istražne komisije.

Postupajuće tužioce bira menadžment sa Gordanom Tadić na čelu

Dakle, postupajuće tužioce u radu na predmetima ne bira automatski sistem. Njih bira menadžment sa Gordanom Tadić na čelu. Ona u stvari odlučuje ko će voditi tužilačke predmete. Bira sebi bliske i odane tužioce na posebno bitnim, politički i društveno značajnim predmetima.

"Glavna tužiteljica rekla nama jasno da ne koristi CMS sistem, što znači da lično utiče na to koji će predmet koji tužilac dobiti. Što je u svakom slučaju za krajnju osudu", smatra Borenović.

"Šta bi mogao biti drugi razlog osim da može manipulisati sa tim predmetima i što govori da očigledno imaju podobni i nepodobni tužioci za Gordanu Tadić u Tužilaštvu BiH. I da imaju tužioci koji će odraditi prljave poslove", ističe Mektić.

Nedavno je o tome za pojedine medije govorio Miroslav Janjić, tužilac Tužilaštva BiH, koji više od godinu dana ne dobija predmete u rad.

"Jasno proizilazi da sistem rada u kome se predmeti ne dodjeljuju putem TCMS sistema, nego ličnim odabirom rukovodioca pravosudne institucije, dovodi do najznačajnijih negativnosti u radu pravosudnih institucija. Na kraju se postavlja pitanje zašto se ne koristi TCMS sistem, koji je u rad uveden prije deset i više godina."

Za to vrijeme je uredno primao platu. Predmeti koje je vodio ranije su presignirani drugim tužiocima. Kontaktirali smo tužioca Janjića, ali on nije mogao govoriti za Mrežu zbog internih procedura. Slučajevi presignacije predmeta sve češće se vežu za državno tužilaštvo.

"To otvara mogućnost, vidimo da pogotovo kada je Tužilaštvo BiH u pitanju da su se ručno dodijeljivali predmeti, tako da je to davalo mogućnost za određene malverzacije", dodaje Marinković Lepić.

"Ja sam čuo da ima zloupotreba mimo presignacije, da se to radi. Ja mislim ako se to radi, da tu ima i elemenata i krivičnog djela. I da se to ne bi trebalo završiti čak ni na disciplinskom postupku, već na krivičnom sudovanju", ističe Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a BiH.

Novi Zakon o VSTV-u mora biti usklađen sa evropskim zakonodavstvom

Predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija prokomentarisao je ovaj slučaj za Mrežu, ali bez detalja.

"Protiv glavne tužiteljice Tužilaštva BiH vodi disciplinski postupak, u toku je dakle zbog ne korištenja TCMS sistema. Šta će biti, kako će biti, ja stvarno ne bih komentarisao. Predmet je u toku."

Na naš konkretan upit iz Ureda disciplinskog tužioca su odgovorili da je protiv Tadić pokrenut disciplinski postupak zbog disciplinskih prekršaja „nemar ili nepažnja u vršenju službenih dužnosti" i „propuštanje, iz neopravdanih razloga, da postupi u skladu s odlukama, naredbama ili zahtjevima Vijeća" Zakona o VSTV-u BiH i isti je u fazi glavne rasprave. Istražna komisija očekuje adekvatnu reakciju nadležnih institucija.

"Očekujemo od institucija da rade svoj posao, od VSTV-a da provede disciplinske postupke u svim tim slučajevima", rekao je Damir Arnaut, predsjedavajući Privremene istražne komisije.

"Ja mislim da sve to o čemu govorimo zloupotrebe i nekorištenje CMS sistema treba da bude neka vrsta i krivičnog djela", dodaje Borenović.

Zloupotrebe CMS sistema ili njegova ne primjena omogućavaju direktnu selekciju podobnih tužilaca i potpunu kontrolu nad tužilačkim predmetom. Ključne predmete u Tužilaštvu BiH dobijali su Oleg Čavka i Vedrana Mijović.

"Ima određenih nagovještaja da se rade druge zloupotrebe, da se sudije i tužioci bez pravog razloga isključuju iz dodjele i da se na taj način predmet vuče na sudiju i tužioca koji je podobniji", dodaje Lagumdžija.

Stoga i ne iznenađuje činjenica da praktično nema predmeta visoke korupcije i procesuiranja pojedinih političara za koje se osnovano sumnja da su umiješani u kriminal i korupciju. Uticaj politike je dominantan, pa nekada i presudan u donošenju tužilačkih odluka.

"Tužilaštvo pod uticajem jedne političke stranke, da je sud pod uticajem druge političke stranke, da je VSTV pod uticajem treće političke stranke, mislim na ove dominantne, što je apsolutno neprihvatljivo", istakao je pravni stručnjak Vehid Šehić.

"Gordana Tadić pod potpunim političkim uticajem HDZ-a i SNSD-a. Nemate nijednu situaciju da je neko ispred SNSD-a i HDZ.a optužen za bilo kakvu stvar", navodi Dragan Mektić, član Privremene istražne komisije.

Vladavinu prava bez bilo kakvog uticaja politike može samo osigurati novi Zakon o VSTV-u koji mora biti usklađen sa evropskim zakonodavstvom i pravnom praksom. Trebao bi garantovati potpunu neovisnost pravosudnih institucija od politike, što do sada nije bio slučaj.

Ovo je priča iz političkog magazina Mreža, cijelu emisiju pogledajte OVDJE

federalna.ba

Tužilaštvo BiH CMS sistem sudije tužioci zloupotreba Gordana Tadić