videoprilog Ivane Đurđević-Bajić (Federacija danas)

Turistički kompleks u Glodima pred zatvaranjem, krive privatnu hidrocentralu

Zbog pomora pet tona ribe u povratničkom naselju Glodi, u općini Zvornik, jedinom privredno-turističkom kompleksu prijeti potpuno zatvaranje. Naime, iznad naselja ranije je oformljeno vještačko jezero i izgrađena privatna hidrocentrala koja je tada, uz svu potrebnu dokumentaciju, garantovala ekološki balans. Danas, zbog nepoštivanja propisa, mještani ovog naselja trpe ogromne gubitke.

Ulaganje u povratak nije se isplatilo, kaže Mehmed Ademović, koji je, vrativši se u rodni kraj, obnovio svoje imanje i uložio velika sredstva u otvaranje turističkog kompleksa s ciljem zapošljavanja povratnika i razvoja ovog kraja. Osam godina kasnije, zbog pražnjenja akumulacije na brani mini hidrocentrale - opstanak ovog kompleksa je upitan.

“Zatvorili su vodu tako da je nastala havarija u ribnjaku gdje smo imali 30.000 komada pastrmke i to već pristigle - konzumna. Uginulo je oko pet-šest tona. Uložili smo oko 30.000 KM i bilo je planirano za restoran. To je sad 50.000 KM štete”, navodi Mehmed Ademović, privrednik i mještanin naselja Glodi.

I ovo nije prvi put. Priča se ponavlja iz godine u godinu, a nastale štete gase ovaj jedini privredni potencijal povratničkog naselja.

“Prošle godine smo imali puštanje ile i isto pomor ribe, tako da ne vidim neku budućnost za rad i opstanak ovog sela i zapošljavanje mladih kojih je ostalo nekoliko. Ljudi nas zovu, koji su navikli da dođu, mi više ne možemo da primimo”, dodaje Ademović.

Zbog svih gubitaka, ovaj turistički kompleks je zatvoren, a od daljnjih ulaganja je, navodi Ademović, primoran odustati. Žalbu je uputio Gradskoj upravi Zvornika, od koje očekuje odgovor jer do predstavnika ove hidrocentrale, navodi, nije moguće doći. Oči su uprte u nadležne, ali nada umire.

“Očekujemo podršku. Stradali smo od korone, pa jedna, pa druga poplava, na kraju smo morali da zaustavimo primanje radnika, nismo imali sredstava da ih plaćamo. Sad smo krenuli da otvaramo restorane u Zvorniku, Kalesiji, Tuzli i ovaj ovdje, ali sve je stradalo i nismo ni počeli, a vraćeni smo na nulu i ispod nule”, ističe Ademović.

Ekološka osviještenost i poštivanje ljudskih prava samo su dva od 14 prioriteta koje BiH mora da ispuni za članstvo u EU. No, sudeći po ovoj priči, daleko smo od toga.

federalna.ba

Glodi pomor ribe