Tunižani 13 godina nakon revolucije protestuju protiv predsjednika Kaisa Saieda

Tunižani 13 godina nakon revolucije protestuju protiv predsjednika Kaisa Saieda

Trinaest godina nakon što su zbacili dugogodišnjeg diktatora u zemlji, Tunižani protestiraju protiv predsjednika Kaisa Saieda zbog uvođenja onoga što smatraju demokratskim nazadovanjem, optužujući ga da je poništio ciljeve revolucije koja je pokrenula Arapsko proljeće 2011.

Stotine članova opozicionih stranaka marširali su ulicama državne prijestolnice, obilježavajući revoluciju i izražavajući bijes zbog Saiedove vladavine. Nosili su palestinske i tuniske zastave, skandirajući za slobodu, radna mjesta i dostojanstvo, dok su žalili za stanjem trenutne političke situacije u Tunisu.

Iako mnogi kažu da su zaprepašteni smjerom u kome je krenuo Tunis, protest je bio manji nego prethodnih godina, što odražava političku apatiju i opoziciju koja se bori da ostane ujedinjena kako se približavaju predsjednički izbori u novembru.

- Nakon uspješnog početka, današnja demokratska tranzicija Tunisa je prekinuta. Saied je iskoristio razočarenje građana i podjele koje su zavladale među političkim elitama - rekao je Ahmed Chebbi, predsjednik Fronta nacionalnog spasa, za Associated Press.

Takve kritike postale su uobičajene u posljednje dvije i po godine, tokom kojih je Saied privremeno suspendovao rad parlamenta Tunisa, prepravio ustav zemlje i zatvorio više od 20 političkih protivnika zbog navodnog podrivanja državne sigurnosti.

Među njima je i Rached Ghannouchi, 82-godišnji vođa Ennahde, islamskog pokreta koji je došao na vlast nakon revolucije. U oktobru je osuđen na 15 mjeseci iza rešetaka zbog podržavanja terorizma i izazivanja mržnje - optužbi koje su njegovi advokati nazvali politički motiviranim.

- Svi dobici revolucije pretrpjeli su neuspjehe zbog (Saiedovog) preuzimanja svih ovlasti. Temeljne slobode su pogoršane, uvedena su ograničenja djelovanja političkih stranaka, protivnici se procesuiraju i dovedena je u pitanje nezavisnost pravosuđa - izjavio je portparol Ennahde Imed Khemiri.

Demonstracije su održane nekoliko sedmica nakon što je tuniski novinar Zied El Heni uhapšen zbog kritikovanja vlade. Kasnije je pušten i osuđen na šest mjeseci uvjetne kazne. Zagovornici slobode medija tvrde da njegov slučaj odražava stalnu zabrinutost za slobode medija u Tunisu 13 godina nakon revolucije.

Novinari su dosljedno na meti, a nekoliko ih je uhapšeno zbog optužbi vezanih za državnu sigurnost u Saiedovom Tunisu, iako revolucija prošle decenije i ustav napisan nakon nje predviđaju novu zaštitu slobode medija.

- Situacija za slobodu medija zabrinjavajuća je i veoma opasna - kazao je Ziad Dabbar, predsjednik Nacionalnog sindikata tuniskih novinara, prenosi AP.

federalna.ba/Fena

Tunis