Trumpova zasjeda predsjedniku Južne Afrike i tvrdnje o genocidu
(Izvor: Ilustracija/EPA)

Trumpova zasjeda predsjedniku Južne Afrike i tvrdnje o genocidu

Američki predsjednik Donald Trump u Bijeloj kući je predsjednika Južne Afrike Cyrila Ramaphosu izložio oštrim kritikama i optužbama da se u njegovoj zemlji sprovodi teror i ubijanje bijelih ljudi, prije svega poljoprivrednika, BBC. Više puta je, kako se navodi, američki predsjednik upotrebio riječ genocid, a Trump je za delegaciju iz Južne Afrike pripremio i "kućno kino".

Na velikom ekranu pušteni su snimci iz Južne Afrike na kojima se vide krstovi pored druma za koje je Trump rekao da su posvećeni ubijenim bijelim poljoprivrednicima.

A onda i snimak južnoafričkog opozicionara Juliusa Maleme  kako na prepunom stadionu izgovara: „Ubij Bura (Afrikanera - bijelca), ubij farmera", navodi BBC.

Trump je upitao gosta da li osuđuje jezik koji se čuje u videu, a Ramaphosa je odgovorio: „Da, potpuno smo protiv takvih stvari".

Na to je Trump rekao da "nije siguran" i da vjeruje da bi u SAD, ako bi neko u parlamentu pozvao na ubijanje određene grupe ljudi, vrlo brzo bio uhapšen.

Dok su snimci emitovani, članovi delegacije Južne Afrike, saradnici predsjednika Ramaphose, nisu se okrenuli ka ekranu.

Prije sastanka u Bijeloj kući, južnoafrički lider je naglasio da je poboljšanje trgovinskih odnosa sa SAD njegov prioritet.

Ramaphosa se nadao da će šarmirati Trumpa tokom sastanka, dovodeći sa sobom dvojicu poznatih južnoafričkih golfera i poklonivši mu ogromnu knjigu u kojoj su prikazani tereni za golf njegove zemlje, piše BBC.

Sastanak je uslijedio nekoliko dana nakon dolaska 59 bijelih Južnoafrikanaca u SAD, gdje im je dodjeljen status izbjeglice.

Ramaphosa ih je tada nazvao "kukavicama".

Kako navodi BBC, napetosti između Južne Afrike i SAD nisu nove.

Nekoliko dana pošto je Trump počeo drugi predsjednički mandat u januaru, Ramaphosa je potpisao kontroverzni zakon koji dozvoljava vladi da prisvaja zemljište u privatnom vlasništvu u slučajevima kada se to smatra "pravičnim i u javnom interesu".

Ovaj potez je samo ukaljao imidž najveće afričke ekonomije u očima Trumpove administracije, već ljutite zbog pokretanja tužbe za genocid protiv Izraela pred Međunarodnim sudom pravde, piše BBC.

U februaru je američki predsjednik najavio obustavljanje vitalne pomoći Južnoj Africi i ponudio članovima zajednice Afrikanera - koji su uglavnom bijelci potomci nizozemskih i francuskih doseljenika - da se nasele u SAD kao izbjeglice.

Ambasador Južne Afrike u Washingtonu, Ebrahim Rasol, protjeran je u martu nakon što je optužio Trumpa da "mobiliše suprematizam" i da pokušava da "projekuje žrtvu bijelaca".

federalna.ba/Beta

Donald Trump Južna Afrika bijelci