Tromp za Federaciju danas: Ovo je kompromisna presuda
Gošća Federacije danas je bivša haška istražiteljka Nevenka Tromp.
Smatra da je današnja presuda vrlo važna, osobito zato što je, u svakom slučaju, posljednja.
"Neće biti nekih popravnih ispita. Stanišić i Simatović su optuženi za zločine samo na području BiH, i to samo na području Bosanskog Šamca. To ih ipak stavlja u jednu posebnu kategoriju jer je ovo presedan, nikad se nije desilo tako nešto ranije. Međutim, ovaj presedan ima i jednu svoju malo tamniju stranu, a to je da je u velikom dijelu potvrđena oslobađajuća presuda iz 2013. godine i da je ova presuda za Bosanski Šamac nekakav kompromis kojim se želi izaći u susret očekivanju žrtava i da je ova kazna od 12 godina isto odraz kompromisa jer oni svakako neće provesti u zatvoru 12 godina. bili su u pritvorskoj jedinici i vrijeme njihove slobode se vrlo bliži. Mislim da će oni biti slobodni već ove godine."
Kaže da je očekivala ovakvu presudu.
"Prošlog tjedna sam rekla da očekujem ponavljanje presude iz 2013. godine, te da očekujem scenarij Šešelja. Ja sam čak očekivala možda da će sudija odlučiti da ta općina bude na području Hrvatske, a ne BiH jer BiH ima vrlo specifičnu važnost što se tiče srpske odgovornosti. Postojala je ta tužba BiH protiv Srbije na Međunarodnom sudu pravde, pa sam mislila vjerovatno će se kao neutralnije smatrati da ih se optuži za recimo jednu općinu u Hrvatskoj. U principu sve je očekivano i mislim da javnost u BiH treba shvatiti da je ovo ponavljanje presude iz 2013. godine."
Pojašnjava da nema poveznice preko pojedinaca koji su navedeni u njihovim optužnicama kao dio udruženog zločinačkog poduhvata.
"Svi ti pojedinci koji su spomenuti su bili na višem nivou od njih, jedan veliki dio. Arkan i Šešelj su recimo bili ispod njih, što se tiče uloge u ratovi i komandne odgovornosti. Tako da, preko pojedinaca ti putevi ne vode u Beograd, međutim preko Bosanskog Šamca vidite da je to njihovo potpomaganje paravojnih grupa na tom području, da su oni uključeni u taj dio udruženog zločinačkog poduhvata, dok se ti pojedinci uopće ne spominju u optužnicama. Znači, nema povezanja između Beograda, preko njih, za zločine na terenu. Tako da je to vrlo indikativno. Meni je isto indikativno to da, pored svih tih općina i kao što znamo, ta kriminalna namjera ne može nastati najednom i najednom nestati, da je ta kriminalna namjera potpomaganja postojala u Bosanskom Šamcu, a nije postojala u Golubiću i Istočnoj Slavoniji. Koji je bio taj momenat kad su oni stvorili kriminalnu namjeru samo za Bosanski Šamac da potpomagaju paravojsku? Meni je to dio iste transakcije, način na koji su došli u aprilu '91. u Hrvatsku pokazuje jednu kriminalnu namjeru koja se ustvari replicirala kroz oružani sukob i u Hrvatskoj i u BiH, i ja to u ovom sažetku presude nisam vidjela i primijetila. Zato smatram da je ova presuda jedna kompromisna presuda da se izađe u susret očekivanjima javnosti, osobito BiH."
Tromp ističe da u optužnici Stanišića i Simatovića uopće nije bilo kvalifikacije zločina genocida.
"Srebrenica i Žepa se uopće ne spominju. Jedina poveznica sa Srebrenicom je Trnovo. Znači egzekucija šest zatvorenika, mladića i muškaraca Bošnjaka, bosanskih muslimana, ali paradoksalno poveznica između Stanišića i Simatovića i Škorpiona tu ne postoji. To je apsolutno fascinantno jer dok sam ja radila na Tribunalu, dok smo radili na slučaju Slobodana Miloševića, ta poveznica je aspolutno postojala od vremena Škorpiona, kad su operirali u Istočnoj Slavoniji, preko Trnova i Godinjskih Bara '95., a ti isti Škorpioni su činili zločine na području Kosova '99. godine. Tako da je to fascinantno da Trnovo nije potvrđeno kao zločin u njihovoj presudi. S obzirom na sve to, s obzirom da nema poveznice između njih i Miloševića i drugih u Beogradu i s obzirom da nema genocida kao krivičnog zločina, ova presuda je apsolutno neupotrebljiva za bilo koji drugi pravni slijed, osobito što se tiče državne odgovornosti Srbije. Tako da to zaboravite."
"Postoji mogućnost da se obje strane žale na ovu nepravomoćnu presudu i da taj postupak traje još nekoliko godina. Ja pretpostavljam da Simatović i Stanišić se neće žaliti na ovu presudu. Tužilaštvo se može odlučiti žaliti, ali to će trajati nekoliko godina i ja uopće ne vjerujem da će pravosudna presuda i žalba donijeti do nekog drugog rezultata. Zato što se u žalbenom postupku ne znose nove činjenice, tu nema novih fakata, tu se samo testira primjena prava na već iznesene dokaze. Mislim da Tužilaštvo, ako to napravi, će napraviti samo pro forme tako da pokaže svijetu da oni smatraju da imaju još šanse da isprave neke dijelove presude, međutim ja to nazivam mrcvarenje pravde i mislim da je Tribunal odradio najbolje ono štoje mogao i da tu trebamo staviti tačku na njegov rad nakon 28 godina", zaključila je Tromp.
federalna.ba