Prilog: Maida Alić

Trojka neće pristati ni na jedan zakon koji bi pravio invalidne institucije u Bosni i Hercegovini

Preostala je još jedna sedmica da Bosna i Hercegovina politički usaglasi preostala dva zakona koji su postavljeni kao minimalni uvjet da Evropska unija može u martu odlučivati o otvaranju pregovora o članstvu. Radne grupe stranaka na vlasti usaglašavaju zakon o sprečavanju sukoba interesa i zakon o sudovima. Za to vrijeme, političari se trude da zaoštre odnose do te mjere da je teško moguće i zamisliti da do kraja mjeseca budu održane hitne sjednice zakonodavnih tijela i usvojeni spomenuti zakoni.

Pred Bosnu i Hercegovinu, kao zemlju kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, postavljeno je 14 prioriteta. Kako je vrijeme odmicalo, postajalo je jasno da bh. vlasti nisu u stanju ispuniti tu listu uvjeta. Nisu pomogli ni pritisci brojnih diplomata koji su u zadnje vrijeme pohodili našu zemlju. Pomaka u dogovorima nema. Popustila je i međunarodna zajednica iz sebi znanih razloga i rekla da je dovoljno usvajanje tri zakona te početak pregovora o sporazumu sa Fronteksom (Frontex). Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti je usvojen, a data je i saglasnost za početak pregovora sa Fronteksom. Preostala su dva zakona - o sprečavanju sukoba interesa i zakon o sudovima.

Potrebno je još veoma malo napora da bude usaglašen zakon o sprečavanju sukoba interesa, kaže član radne grupe Predrag Kojović: “Moguće da će Evropska unija donijeti pozitivnu odluku i ako usvojimo ovakav zakon koji nije sasvim u skladu sa EU standardima, ali stvar je u našim rukama, ja bih volio da mi uradimo svoj posao 100%.”

Ilija Cvitanović, delegat HDZ-a 1990 u Domu naroda državnog parlamenta:

“Na žalost, strah me je hoćemo li uspjeti u ovom roku kratkom koji je pred nama, koji nam ne treba zbog Evropske unije, nego nam treba zbog nas samih.”

Kada je u pitanju zakon o sudovima, sporno je sjedište Apelacionog odjeljenja suda, dilema je ili Banja Luka ili Istočno Sarajevo.  Sljedeće sedmice zakoni moraju biti usaglašeni da bi na vrijeme prošli proceduru kroz Vijeće ministara i parlamentarnu skupštinu. Edin Forto, ministar komunikacija i prometa BiH:

“Potreban je razum, potrebno je da neku dnevnu politiku nadvlada neka mudrost. Da otvorimo pregovore i da onda, kroz te pregovore sa Evropskom unijom, adresiramo sva goruća pitanja bilo koje političke grupacije u BiH, ali kad to radite kroz evropsku perspektivu, kroz evropske pregovore, onda to ima smisla. Ovako kad to radite, onda je to samo dnevna politika.”

Iako se promoviraju kao zagovornici evropskog puta BiH, iz HDZ-a sve uvjetuju izmjenama Izbornog zakona, dok SNSD otvoreno prijeti da nema evropskog puta ako visoki predstavnik nametne izmjene Izbornog zakona, odnosno dok ne odu strane sudije iz Ustavnog suda.  Na račun Trojke stižu i optužbe da se boje da će izgubiti poene ako ispoštuju dogovor iz Laktaša te da SDA vrši pritisak na njih. Član Predsjedništva Naroda i pravde Aljoša Čampara kategorički to odbija:

"Kao prvo, niko iz Trojke se nikoga ne plaši. Kao drugo, u 99 posto stvari, kad je u pitanju država Bosna i Hercegovina i euroatlanske integracije, mi se slažemo s kolegama iz SDA - to je put BiH u NATO i u EU. Trojka neće pristati ni na jedan zakon koji bi pravio invalidne institucije u Bosni i Hercegovini i koji ne bi odgovarali evropskim i svjetskim standardima. Strane sudije sigurno neće otići dok mi ne postanemo punopravni član Evropske unije. Razumijem neke legitimne zahtjeve kolega da predlažu neke zakone, isto kao što ih i mi predlažemo, ali koji neće biti odobreni od kolega iz RS-a."

Politički analitičar Sead Numanović za Radio Federacije kaže da ne vjeruje u dogovor političara:

„Nisam uopće siguran da će se postići dogovor, naprimjer, kada je u pitanju Apelacioni sud Bosne i Hercegovine ili Apelaciono vijeće. Nije samo problem tu gdje će to tijelo biti fizički smješteno, mnogo bitnije su stvari oko ovlasti, oko procedura, načina rada i to je nešto što je mnogo bitnije, što u ovom trenutku nekako se rješava ispod žita. Volio bih da mi napravimo ove iskorake, kako uvijek to u Bosni biva, to je foto finiš, minut do 12 ili 12 i minut.“

Ključna je sedmica pred nama – da li će prevladati potreba Evropske unije da zbog globalne sigurnosne krize, uz minimum uvjeta, pripoji region Zapadnog Balkana ili će, ipak, domaći političari ostaviti po strani nepomirljive političke odnose i ispuniti domaću zadaću.

 

Trojka Federalni radio
sport Federalni radio
0 25.11.2024 00:45
Vijesti u 22 Federalni radio
0 24.11.2024 22:20
Vijesti u 17 Federalni radio
0 24.11.2024 17:30
Vijesti u 12 Federalni radio
0 23.11.2024 13:44
sport Federalni radio
0 23.11.2024 13:43
sport Federalni radio
0 22.11.2024 23:20