Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions off, selected

      Trnka: Primijeniti niz pravnih radnji da bi se eliminisale negativne posljedice poteza iz RS-a

      Vijeće kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI) poziva sve institucije vlasti, posebno institucije BiH da, nakon što je Milorad Dodik potpisao ukaz o proglašenju zakona o zabrani rada četiri državne institucije na teritoriji entiteta RS, bez odlaganja vrše svoja ustavna i zakonska ovlaštenja i da svim građanima pruže sigurnost i zaštitu njihovih prava.

      Ističu da situacija nalaže punu ozbiljnost i efikasno djelovanje. Iniciraju da se na nivou Predsjedništva BiH uspostavi savjet ili odbor za krizno djelovanje, u čijem bi sastavu bili ministri iz Vijeća ministara BiH, predsjedavajući/zamjenici domova državnog Parlamenta, predstavnici entiteta i Brčko Distrikta, sigurnosnih agencija, akademske zajednice i organizacija civilnog društva.

      - Različiti stavovi i pojedinačni nastupi i istupi državnih funkcionera samo dodatno zbunjuju bosanskohercegovačku javnost kojima je Bosna i Hercegovina matična država - poručeno je iz VKBI.

      Predsjednik VKBI emeritus prof.dr. Kasim Trnka kazao je na konferenciji za medije da je, potpisivanjem ukaza o proglašenju četiri zakona nastupio kritičan trenutak u napadu na ustavni poredak i tradicionalne vrijednosti Bosne i Hercegovine. 

      - Smatrali smo se pozvanim da reagujemo da pozovemo institucije, prije svega domaće institucije vlasti, a zatim i predstavnike međunarodne zajednice da ne smiju ostati nijemi na ovako očigledno podrivanje suvereniteta, pa možemo reći i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine - naglasio je Trnka.

      Smatra da je potrebno primijeniti niz pravnih radnji kako bi se eliminisale negativne posljedice tog akta Republike Srpske i poslije toga niz političkih aktivnosti koje mogu da doprinesu mobilisanju ukupne demokratske javnosti da se suprotstavi takvom antiustavnom djelovanju. 

      - Kako je Sud Bosne i Hercegovine uspješno odradio prvostepeni postupak po odgovornosti Milorada Dodika, očekujemo da će na isti način postupiti Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, kojem će pokušati da prave prepreke u Republici Srpskoj - kazao je.  

      Druga pravna konsekvenca jeste, smatra prof. Trnka, da se pokrene postupak pred Ustavnim sudom, da se ocijeni ustavnost tih zakona koji su stupili ili sutra stupaju na snagu.  

      - Pri tome, podnosioci zahtjeva u svom podnesku su prvo postavili zahtjev za izricanje privremene mjere. A smisao privremene mjere jeste u tome da Ustavni sud, prije nego što meritorno odluči o ustavno-sudskom sporu, da onemogući nastupanje štetnih posljedica iz takvog djelovanja. Pretpostavljam da će Ustavni sud, čim zakaže sjednicu i razmotri taj predmet, naći dovoljno osnova da utvrdi da postoje valjani razlozi da se izrekne privremena mjera koja bi značila da se do konačne odluke suda suspenduje djelovanje ta četiri zakona koja je donijela Narodna skupština Republike Srpske - ističe.

      Naglašava da se odluke Ustavnog suda, van svake diskusije, provode i moramo se pozivati na tu demokratsku praksu i insistirati da se i u BiH tako postupi. 

      Profesor Trnka kaže da su, na političkom aspektu, nesumnjivo ti potezi iz RS-a izazvali veliku zabrinutost među građanima, da je došlo do uznemirenosti te da postavljaju pitanja da li je država u stanju da osigura bezbjednost i sigurnost svih građana na njenoj teritoriji. 

      - Sad se tek, u ovim vanrednim prilikama, pokazuje da su bila suvišna razna prepucavanja u institucijama javne vlasti, davanja različitih izjava koje nisu doprinosile funkcionalnosti tih institucija i da su ovi događaji skrenuli pažnju na neophodnost da državne institucije preuzmu svoju odgovornost u pogledu očuvanja mira i stabilnosti i da poruče građanima da su u stanju da im osiguraju sigurno okruženje u kojem mogu da nastave da žive i rade - navodi. 

      Za poteze preduzete u bh. entitetu Republika Srpska prof. Trnka kaže da su imali i dodatnu namjeru, da se pokuša zaustaviti evropski put BiH. Značajnim smatra i to da ipak politiku Milorada Dodika očigledno ne podržava prije svega njegova opozicija u Republici Srpskoj, kao i veliki broj građana srpske nacionalnosti. Zbog toga misli da demokratska javnost u cijeloj Bosni i Hercegovini treba da podrži napore opozicije u Republici Srpskoj i da se pokaže ustvari da postoji jedna relevantna politička energija koja će zaustaviti ovaj napad na državu Bosne i Hercegovine i na njene institucije.

      federalna.ba/Fena

      VKBI Kasim Trnka