Trkanjec za FR: Regija posvećena proširenju Evropske unije, ali 2030. godina je nerealna
Željko Trkanjec, glavni urednik Euroaktiva.hr
- Mediji su prošle sedmice prenijeli da članice Evropske unije ne mogu više da se usaglase u vezi s garancijama o proširenju bloka na Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Kosovo, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Albaniju. Ipak je pred samit usaglašen najnoviji nacrt koji pokazuje da Unija potvrđuje privrženost procesu proširenja. Kolega Trkanjec, imali ste prethodni dan uvid u ovaj dokument. Šta se u njemu tačno navodi?
„U njemu stoji riječ proširenje, ali ona je stajala i u Deklaraciji iz Soluna 2003. godine. Vrlo je jasna situacija. Evropska unija još jednom kaže DA, mi smo skloni ideji proširenja, ali onda slijedi jedna veoma važna rečenica koja je unutra ušla na insistiranje sjevernih država koja glasi: 'Prvo moramo osigurati sposobnost da primimo nove članice, a onda možemo razgovarati o proširenju'. Evropska unija je, prvo, umorna od proširenja, a drugo, Bugarska i Rumunija su napravile ogromnu štetu svim drugim zemljama koje kane ući u Evrospku uniju, jer su ušle izuzetno nepripremljene. I treće, Unija treba unutrašnje sređenje.“
- Zemlje Evropske unije su podijeljenje bile kada je proširenje u pitanju. Dok Hrvatska, Austrija, Slovenija i Njemačka upozoravaju da bi predugo čekanje moglo dovesti region pod velik utjecaj drugih država, prije svega, Rusije i Kine, Francuska, Danska i Nizozemska imaju rezerve prema prebrzom približavanju. Jedno je sigurno, čelnici Evropske unije uvijek su ponavljali da mora postojati politička volja na obje strane. Kada je u pitanju konkretno Bosna i Hercegovina - već šest godina pred nama stoje zadaci koji nisu riješeni. Domaći političari očekuju pomoć, ali istovremeno ne rade na uvjetima!
„Ta stvar je veoma jednostavna i u ovom dokumentu, Deklaraciji Brdo, stoji jasno definirano: Evropska unija je spremna pomoći, ali osnovna ideja mora doći s pozicije zemalja članica. Moraju se provesti reforme, ali te reforme ne mogu biti samo slovo na papiru, one moraju zaživjeti, moraju biti potvrđene, one se moraju dokazati u praksi. Sve je na terenu zemalja članica koje moraju pokazati da su stvarno spremne baviti se reformama. Tu je prvenstveno vladavina prava, slobode medija, ljudskih prava, prava manjina – onih temeljnih evropskih prava i vrijednosti – da se ne bi dogodila neka nova Mađarska. Loptica je na terenu Zapadnog Balkana.