Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions off, selected
      videoprilog Omera Hasanovića (Dnevnik 2)

      Trgovina biračkim odborima postala veliki ‘biznis’, plaća se i do 3.000 KM

      Trgovina mjestima u biračkim odborima na području Tuzlanskog kantona ponovo je na sceni. Motiv je politički dogovor, a najčešće novac. Trguju skoro sve političke stranke, sve zavisno od političke moći i finansijskog utjecaja.

      Kladanj, Banovići, Kalesija i Lukavac. SNSD u biračkim odborima predstavljaju Bošnjaci, članovi pojedinih stranaka sa sjedištem u Federaciji ili njihovi predstavnici koje one odrede u dogovoru sa SNSD-a na lokalnom nivou. U Kladnju je lokalna vlast iz svojih stranačkih struktura delegirala predstavnike SNSD-a u nekoliko biračkih odbora. U Izbornoj komisiji Općine Kladanj tvrde da nemogu spriječiti očigledne zloupotrebe izbornog zakonodavstva koje omogućavaju strankama koje nemaju općinsku organizaciju da samo s jednim kandidatom za Općinsko vijeće dobiju nekoliko mjesta u biračkim odborima.

      - Ta stranka je u toj Općinskoj izbornoj komisiji morala je skupiti 200 potpisa da bi je CIK prihvatio za našu Općinsku izbornu komisiju i nama je kao validnu stranku stavio u žlijebanje. Ne ulazim u to da li bi neko trebao provjeravati, ali mi kao Općinska izborna komisija ne provjeravamo - ističe Mira Hrustemović, član Općinske izborne komisije Kladanj

      Skoro identično je i u ostalim općinama. Na trgovinu biračkim odborima na području cijele države u koju su umiješane skoro sve političke stranke, konstantno upozoravaju iz Koalicije "Pod lupom".

      - Može se govoriti o lažnom predstavljanju, jer kad nekog pitate koju stranku predstavlja i čiji je član, on će reći da je član određene političke stranke koja je žrijebanjem dobila mjesto u biračkim odborima. A svi znamo da nije. I to pokazuje da se ne biraju sredstva - kaže Vehid Šehić, predsjednik Strateškog odbora Kolacije pod lupom.

      Osim političkih dogovora, motiv je, najčešće, novac.

      - Ovisno o broju biračkih mjesta, u određenoj izbornoj jedinici cijene se kreću od 500 maraka do 3.000 maraka. Tako da je i to postao jedan veliki biznis - naglašava Šehić.

      Stoga u Koaliciji "Pod lupom" insistiraju na hitnoj izmjeni Izbornog zakona, sprečavanju izbornih prevara i oštrom kažnjavanju trgovine biračkim odborima u kojima ne mogu participrati predstavnici političkih stranaka koje nemaju formirane općinske organizacije.

      federalna.ba