Travnik: Novih energetskih objekata nema bez dozvole lokalne zajednice

Priča o korištenju obnovljivih izvora energije, poput vjetra ili vode, na području Srednjobosanskog kantona bila je tema rasprava u Vitezu i Travniku. Dok su građani u Vitezu čekali ishod javne raprave o prethodnoj vodnoj saglasnosti za dvije mini hidrocentrale na rijeci Kruščici, vijećnici Općine Travnik nekoliko su sati potrošili na usaglašavanje mišljenja o dopunama i izmjenama kantonalnog prostornog plana kojem je predviđena izgradnja novih mini hidrocentrala te vjetroparkova.

Četiri godine pravne borbe i sudskih epiloga pri kojima su dozvole osporavane, ali i brojne peticije građana Viteza koji se protive uništenju Kruščice i njenom stavljanju u cijevi, nisu bili dovoljni nadležnima i investitorima da odustanu od namjere za izgradnju minihidrocentrala na ovoj rijeci. Pokrenut je ponovni postupak dobijanja dozvola.

„Četiri godine mi smo što pismeno, što usmeno, nema kome se nismo obraćali. I oni ne odustaju. Pa to je malo nelogično, udaraju ljudima na inteligenciju“, kaže Tahira Tibold, predsjednica MZ Kruščica.

„Neka oni traže šta hoće, mi smo tu, a gore još borbenije i ne damo nikad. Prvo radi sebe, radi svoje djece, unučadi“, poručuje Safija Ahmić, mještanka Kruščice.

„Branili smo je, bila sam 500 dana, a bit ću ako treba 1.500. Ja i moja obitelj i svi moji, rijeku ne damo“, dodaje Meliha Livnjak.

Ponovili su to i desetine građana na javnoj raspravi, te predstavnici brojnih udruženja. Zanimalo ih je kako je pokrenut postupak na osnovu koncesije koja je kao predmet spora trenutno na Vrhovnom sudu. Dok nadležne optužuju da su na strani investitora, predstavnici nadležnog ministarstva kažu da samo rade po zakonu.

„Oni nas optužuju što smo došli na javnu raspravu. Pa da nismo došli na javnu raspravu, rekli bi - vi ste je dali, a niste nas pitali. To bi bilo nezakonito, nepošteno i nekorektno. E sad kad smo došli - vi ste na strani, samo zato što smo rekli hajdemo, ljudi, o tome pričati. Nisu u pravu“, ističe Abdulah Burek, pomoćnik ministra za vodoprivredu SBK-a.

Od započete borbe za očuvanje rijeke i života na njoj mještani, kažu, neće odustati, pa makar to značilo i ponovni povratak na most i odbranu vlasitim tijelima.

„Prije 4 godine smo im dali do znanja peticijom od 4 hiljade ljudi da Kruščica ne da rijeku, rijeka nam je izvor života, rijeka je budućnost naše djece“, riječi su Amela Zukan, predsjednice Udruženja Eko bistro.

„Evo, sad smo odlučili definitivno - život ćemo dati, a centralu neće napraviti“, naglašava Kruščičanin Rasim Livnjak.

I vijećnici u Općinskom vijeću Travnik raspravljali su nekoliko sati o izmjenama i dopunama kantonalnog prostornog plana, kojim je predviđena gradnja desetina novih MHE te vjetroparkova na Vlašiću. Na kraju je usvojeno mišljenje koje u najkraćem znači da gradnje novih energetskih objekata ne može biti bez saglasnosti lokalne zajednice. No, opozicija smatra da je ovo neuspjeh.

„Ukoliko nema saglasnosti lokalne zajednice, mještana na čijem se području radi MHE, nema gradnje“, pojašnjava Ekrem Mrakić, predsjednik Kluba SDA u Općinskom vijeću Travnik.

„Nismo uspjeli usaglasiti stavove, nažalost, i znači da će sljedeći koraci biti vrlo vjerovatno definisani prostornim planom“, napominje Siniša Dukić, vijećnik SDP-a u Općinskom vijeću Travnik.

Zakonski okvir za izgradnju minihidroelektrana postojao je i do sada, ali zakon su provodili ljudi, u većini slučajeva na štetu prirode i građana.

federalna.ba

mini hidrocentrale mini hidroelektrane Travnik Kruščica