Traume izazvane ratnim seksualnim nasiljem teže se prevazilaze zbog stigme i neadekvatne podrške
Nevladina organizacija TRIAL International provela je, u saradnji sa Udruženjem ‘Vive žene’ iz Tuzle, istraživanje o mogućnostima ostvarivanja reparacija za preživjele žrtve ratnog seksualnog nasilja na području Bosne i Hercegovine, a uz detaljne analize postojećih pravnih propisa obuhvata i njihove stvarne potrebe.
Kako je naglašeno na konferenciji za medije, preživjele žrtve se suočavaju sa preprekama u ostvarivanju prava zbog odsustva jedinstvenog zakonskog okvira koji bi jasno definirao jednaka prava za sve.
Prema riječima pravne savjetnice organizacije TRIAL International i jedne od autorica tog dokumenta Ajne Mahmić, Studija ukazuje na brojne probleme žrtava poput nejednakog obima prava ovisno o njihovom prebivalištu i u odnosu na druge kategorije žrtava ratnih zločina, društvene stigme, ali i nemogućnosti da putem sudskih postupaka ostvare naknadu pretrpljene štete.
Traume izazvane ratnim seksualnim nasiljem teže se, istaknuto je, prevazilaze zbog izražene društvene stigme te nepostojanja adekvatne podrške sistema.
Psiholog-psihoterapeut Udruženja VIVA žene iz Tuzle Elmir Ibralić naglašava da nedostatak podrške dovodi do dodatnog straha preživjelih žrtava, što uveliko utječe na proces integracije u društvo.
- Žrtve seksualnog nasilja i dalje ostaju na marginama društva, u tišini trpe ozbiljne posljedice psihičkih trauma. Razlog tome je odsustvo interesovanja nosilaca vlasti da ozbiljno pristupe sistematskom rješavanju tog pitanja - dodao je.
Kao jedan od zaključaka Studije jeste da Bosna i Hercegovina treba, što prije, reagovati i uspostaviti efikasan i sveobuhvatan okvir reparacija koji će osigurati jednak nivo zaštite prava, jednake beneficije i jednake kriterije za pristup pravima svim žrtvama seksualnog nasilja u ratu, na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine.
Studija 'Zajedno dižemo glas' dio je globalnog istraživanja koje koordinira i provodi, u više od 20 zemalja diljem svijeta, Globalni fond za preživjele. Predmet istraživanja te globalne studije je razmjer zločina seksualnog nasilja u svijetu i prepreke s kojima se preživjeli suočavaju prilikom nastojanja da ostvare pravo na reparacije, a konačni cilj je pružanje konkretnih preporuka da bi reparacije bile pravilno osmišljene i dostupne preživjelima.
Procjenjuje se da je, kako se navodi u Studiji, oko 20.000 žena i muškaraca silovano ili seksualno zlostavljano tokom rata u Bosni i Hercegovini, od 1992. do 1995. godine. Ratno seksualno nasilje koje se dešavalo u BiH ima dugotrajne psihološke, fizičke, ekonomske i društvene posljedice po preživjele i njihove porodice.
federalna.ba/Fena