Topić za FR: Projekat izgradnje hidroelektrane na izvorištu Une mora pod hitno da se zaustavi.

Razgovarala Amra Ličina

Izgradnja mini hidroelektrane na Uni izazvala je proteste i protivljenje lokalnih zajednica, ekoloških udruženja u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Una izvire u Hrvatskoj, a teče kroz BiH. Poznata je po ekološkom značaju i dosad netaknutoj prirodi. Informacije o početku radova na mini hidroelektrani u Hrvatskoj izazvale su ozbiljnu zabrinutost zbog utjecaja na okoliš i zakonitosti projekta. Među glavnim kritikama bila je da projekt nema sveobuhvatnu ocjenu utjecaja na okoliš. Državni inspektorat Hrvatske donio je prvo rješenje, dok se zaključak ostalih nadzora još čeka, a samim time i odluka o mogućoj konačnoj  obustavi radova. Inspekcija zaštite okoliša utvrdila je da prilikom izmjene lokacijske dozvole nosilac zahvata nije od Ministarstva zaštite okoliša zatražio mišljenje o potrebi procjene utjecaja na okoliš. Utvrđeno je i da su izmjena i dopuna lokacijske dozvole izdane bez provedene Ocjene prihvatljivosti zahvata na ekološku mrežu.

O problemu gradnji hidroelektrana u Bosni i Hercegovini za radio Federacije govorio je Vladimir Topić  iz Centra  za životnu sredinu

Prema posljednjim informacijama navodno došlo je do privremene obustave radova na izgradnji hidroelektrane na Uni. Najvjerovatnije pod pritiskom javnosti. Međutim, izvođač radova na izgradnji mini hidroelektrane na izvorištu rijeke Une u Gračcu u Hrvatskoj, posjeduje građevinsku dozvolu, ali ne i dokument  "Ocjena prihvatljivosti zahvata u Ekološkoj mreži Natura 2000". Radi se o dokumentu koji se odnosi na to koliki će negativan utjecaj imati izgradnja mini hidroelektrane u prirodi, odnosno Ekološkoj mreži. Postoji li šansa da se skroz obustave radovi na izgradnji ove hidrocentrale?

„Ta šansa postoji i i možemo sa sigurnošću reći da ona mora da se desi. Pored svih štetnih faktora koje takvi objekti nose pogotovu na izvorištu jedne rijeke, a prethodnih sedmica imali smo priliku da vidimo koje su sve manjkavosti kada je u pitanju dokumentacija. Prvo je dovedena u pitanje građevinska dozvola, a evo sada imamo i potvrdu zvaničnih institucija iz Republike Hrvatske gdje je dovedena u pitanje i lokacija, kao i nedostatak procjene o uticaju na životnu sredinu. Ono što je značajno jeste da je to područje zaštićeno po duplim standardima. Zaštićeno je  kao hidrološki spomenik spomenik prirode 1968 godine, što Republika Hrvatska i danas uvažava, ali ima i status Natura 2000 područja od značaja za evropsku prirodnu mrežu. Po ovome što imamo uvid na terenu i po informacijama koje dobijamo inspekcija je izaška na teren prije 10 do 15 dana. Moramo naglasiti da kada je ovakva alarmantna  situacija u pitanju, očekujemo od njih da ekspresno rade po ovom pitanju i da donesu konkretne mjere što je prije moguće. Ali, sve činjenice idu u prilog tome da ovaj projekat izgradnje hidroelektrane na izvorištu Une mora pod hitno da se zaustavi jer niz je manjkavosti, a pored toga projekat nosi i određene štetne posljedice.“

Osim Une i na Neretvi se gradi, odnosno pri kraju je izgradnja hidroelektrane Ulog na rijeci Neretvi. Izgradnja je problematična iz više razloga, od uništavanja eko sistema, mjesta izgradnje, pa do sigurnosnog rizika. I u ovom slučaju vlasti su bile i ostale gluhe i slijepe?

„Riječ je o velikoj hidroelektrani Ulog koja se gradi na 35-tom kilometru rijeke Neretve od njenog izvorišta. Hidroelektrana je u završnoj fazi, čak je ovih sedmica krenulo probno punjenje buduće akumulacije za planirani operativni rad te hidroelektrane. Posljedice kao što govorimo godinama iz Centra za životnu sredinu bit će ogromne. Čitav slučaj smo, ne samo kroz naše institucionalne okvire pokušali da riješimo i saniramo, već smo uložili žalbu sekretarijatu Bernske konvencije i trenutno se dvije i po godine vodi proces u Strazburu. Ali, bezuspješno jer naše institucije ne žele da preduzmu ništa kada je u pitanju ovaj slučaj. Hidroelektrana Ulog na Neretvi prijeti da dovede do izumiranja tri autohtone vrste pastrmke nizvodno ka Konjicu. Hidroelektrana Ulog,  može se očekivati u budućnosti da će raditi u vršnom režimu gdje ćemo imati dnevne oscilacije vode skoro svakodnevno. To se može odraziti ne samo na živi svijet u vodi, nego i oko vode, ali i na određene ekonomske prilike i stanovništvo koje ima određene benefite od rijeke Neretve. Ovo je jedan od najvećih projekata elektrane u posljednjih 30 godina, ali je i jedan sa određenim velikim posljedicama. Ovo je projekat koji nam govori da je nedostatak saradnje međuinstitucionalnih i međuentitetskih tijela , nedovoljna transparentnost institucija u prvom planu Ministarstva prostornog uređenja građevinarstva i ekologije RS dovelo do ovoga. Također stanovništvo nije bilo posebno uključeno. Najveći uticaj će biti na teritoriji Opštine Konjic, tako da zaključino, ovo je katastrofalan projekat čije posljedice tek slijede.“