Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions off, selected
      Razgovarala: Dubravka Piplica

      Topić za FR: Ovom društvu su neophodne promjene

      Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika. Iako je u Bosni i Hercegovini zatraženo njegovo privođenje zbog sumnje na krivično djelo "udar na ustavni poredak", Sud BiH krajem prošle sedmice i od centrale Interpola tražio je raspisivanje međunarodne potjernice, jer je više puta prelazio državnu granicu. Dodik je otputovao u Moskvu i poručio: „U Republiku Srpsku vratiću se u subotu, kada imam sastanak s najvišim rukovodiocima. Političko Sarajevo pokušava da spriječi moje međunarodne aktivnosti i to hoće da prikažu kao neko kršenje. Nisam zatražio državljanstvo Rusije niti bilo šta što oni pričaju i nameću kao neki narativ." O Dodiku i njegovim potezima te o današnjem sastanku  Trojke, opozicije iz RS-a i HDZ-a, razgovarali smo s Tanjom Topić, političkom analitičarkom.

      Da li će uskoro biti riješena saga oko Dodika te hoće li konačno doći odgovor iz Interpola?

      Mislim da se vodi, rekla bih, svojevrstan rat živaca, odnosno ko ima čeličnije živce, i mislim da svi pokazujemo jednu određenu dozu nestrpljivosti. S jedne strane, vidimo onu vrstu argumentacije koju daju bezbjednosne agencije, pravosudne institucije, a na drugoj strani, vidimo i snažnu političku kampanju koju vode ljudi koji su se našli na potjernici Suda Bosne i Hercegovine. Još ne znamo šta će biti odgovor iz centrale Interpola, ali vidimo da oni vode svojevrsnu kampanju, gdje se čak iz različitih krugova pokušava iznuditi ili doći do jedne određene vrste pregovora. Ovo jeste, rekla bih, ispit za državu Bosnu i Hercegovinu i njene institucije. Da li one imaju snage, da li imaju dovoljno profesionalnog integriteta ili ćemo se na kraju otrijezniti i spoznati da su ove institucije godinama građene pod strogim političkim nadzorom i da niko na rukovodeću funkciju nije mogao biti imenovan bez blagoslova političkih partijskih šefova? Dakle, ne znam jasan odgovor na to pitanje kojim smo otvorili ovaj razgovor.“

      Sastanak Trojke, koju čine SDP, NS i NiP, Hrvatske demokratske zajednice i opozicije iz RS-a. Kažu da postoji radni dokument u vezi s dogovorom o novoj koaliciji na državnom nivou. Hoće li uspjeti?

      „Čini mi se da je ta namjera ozbiljna. Mislim da je ključni trenutak bio odluka HDZ-a i mislim da je HDZ govorio jednim jasnim tekstom gdje su se zapravo odrekli onog višedecenijskog partnerstva sa političkom partijom za koju su utvrdili da ne ide evropskim reformskim putem što je bio jedan od osnovnih ciljeva. Zbog onih mogućnosti blokada, zbog mogućnosti opstrukcija, zbog situacije u Domu naroda, neće to ići jednostavno, neće ići bezbolno, ali mislim da je bolje da se bilo šta dešava u tom smislu, da se napravi jedna vrsta promjene iskoraka i naravno da ne možete preko noći razbiti te temelje fundamente koji su uključeni kroz više decenijsku vladavinu, koja je ušla u svaku poru ovog društva. Mislim da ne treba očekivati čuda. Treba jednostavno biti uvjeren da je ovom društvu neophodna promjena. Ne postoji garancija da će ta promjena biti bolja i da se stvari mogu promijeniti preko noći, ali mislim da je važno da se neke stvari pomjere s mrtve tačke.“

       

      Tanja Topić Milorad Dodik