Prilog Muhameda Čabrića

Teslić: Primjedbe na rad pravosuđa, EU uvjetuje vladavinom prava

U organizaciji Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine i pod pokroviteljstvom Evropske unije, u Tesliću je u toku 16. konferencija glavnih tužilaca u BiH. Uz domaće tužioce i predstavnike VSTV-a, u radu konferencije učestvuju i predstavnici Odjela za ljudsku dimenziju Misije OSCE-a u BiH kao i Odjela za vladavinu prava Delegacije Evropske unije u BiH.

Teme konferencije su borba protiv organiziranog kriminala i korupcije, transparentnost pravosuđa i komunikacijska strategija i integritet nosilaca pravosudnih funkcija. Prije mjesec dana, VSTV je dobio nalaz eksperata Evropske unije o stanju u pravosuđu BiH. Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a BiH:

„Nalaz generalno nije dobar. Bilo je mnogo primjedbi na način kako se ti predmeti procesuiraju. Nisam zadovoljan, jer mi, kako ja to često kažem, još nemamo konačan proizvod, odnosno relativno malo imamo osuđujućih presuda u ovom dijelu.“

„Evropska unija konstatira da, umjesto napretka, u Bosni i Hercegovini svjedočimo neustavnim pokušajima urušavanja institucija, uključujući i pravosudne. Evropska u nija u potpunosti podržava rad VSTV-a, kao jedinstvenog regulatornog tijela za pravosuđe u BiH, ali napredak konačno mora biti vidljiv“, kazao je šef Odjela za vladavinu prava Delegacije Evropske unije u BiH Alfredo Stripoli.

„Dakle, u četrnaest prioriteta je jasno naglašeno da se mora postići napredak u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, uključujući i one na visokom nivou, ali moramo reći da je napredak daleko od zadovoljavajućeg“, dodaje Alfredo Stripoli.

Nedovoljna posvećenost i stručnost tužilačkog kadra, politički utjecaj, nedovoljna saradnja s agencijama za provođenje zakona, neki su od razloga loših rezultata u procesuiranju krivičnih djela svih vrsta, mišljenja je v. d. glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milanko Kajganić:

„Tužilaštvo BiH nije nadređeno trima tužilaštvima, entitetskim i Brčko distriktu. Znači, svi zajedno treba da radimo da bi sutiacija bila bolja u Bosni i Hercegovini i svi zajedno treba da odgovaramo za rezultate rada.“

Šta se čini da se stanje u bh. pravosuđu konačno unaprijedi, pitali smo Halila Lagumdžiju, predsjednik VSTV-a BiH:

„Putem naših međunarodnih partnera dobili smo sredstva, angažovali smo stručnjake finansijske oblasti i uputili ih u tužilaštva i vidi se određeni pomak, ali to još uvijek nije na zadovoljavajućem nivou. Javnost zna da je tokom 2021. došlo do određenih informacija koje smo dobili raspakivanjem aplikacija koje su koristili kriminalci i te informacije se trenutno koriste u razmjeni s policijskim agencijama.“

Pozdravljajući i ohrabrujući najave domaćih aktera, iz Evropske unije ne kriju da oni, koji zaustavljaju reforme i borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije, u budućnosti neće moći računati na tehničku, ali i finansijsku podršku Evropske unije.