Tešanjski sajam privrede prilika za saradnju, razmjenu iskustava i investicija
U organizaciji Udruženja privrednika „Biznis centar“ Jelah-Tešanj danas je otvoren 18. međunarodni sajam privrede „Tešanj-BiH 2024.“.
Na 7.000 kvadratnih metara zatvorenog i 18.000 kvadratnih metara otvorenog sajamskog prostora predstavilo se više od 600 izlagača iz 19 zemalja - od regiona, Njemačke i Turske do Japana i SAD-a.
„Suština je ono što smo i odlučili, a to je da zadržimo koncept kuhinje jer kroz kuhinju svi mi, zapravo, pokazujemo i toplinu i dobrodošlicu i sve“, kazala je Amira Ćeman, iz marketinške službe kompanije AS Jelah Tešanj.
Kolektivno su ove godine izlagali iz Crne Gore i Srbije. Grad partner je Cazin, a država partner Indonezija.
„Evidentno je da BiH posjeduje potencijale za koje do sada nismo znali. Ovdje su resursi neophodni ekonomiji Indonezije, poput namjenske industrije, energetike, obrade metala. Nažalost, dosadašnja saradnja nije bila intenzivna, ali sam siguran da će se to u budućnosti promijeniti“, kazao je Roem Kono, ambasador Indonezije u BiH.
Ovogodišnji sajam ima za cilj dodatno razviti regionalnu privrednu saradnju, ali i analizirati privredni i ekonomski razvoj u svjetlu strukturalnih i reformi koje zahtijeva tržište EU-a.
„Bez privatnog sektora nema države. Nažalost, 54 posto radnih mjesta u BiH je u državnom sektoru i to je neodrživo. Moramo podržati ove ljude da stvaraju i da zapošljavaju. Bez toga nemamo budućnost“, kazao je Edin Forto, ministar prometa i komunikacija BiH.
„Bez strukturalnih, bez temeljnih reformi koje zahtijeva EU-a - a to je potpuno prilagođavanje evropskim normativima i standardima, kako bi postali dio jedinstvenog tržišta - ne možemo se dalje ekonomski razvijati“, kazao je Denis Zvizdić, dopredsjednik Zastupničkog doma BiH.
Svjesni da je privredni razvoj jedina šansa za sveopći napredak, vlade u BiH povećavaju izdvajanje na ime poticaja privredi.
„U prošloj godini smo u budžetu imali predviđenih sedam miliona KM, a ove godine smo to digli na 26 miliona. Usvojili smo dva zakona kojima smo predvidjeli da se minimalno jedan posto budžeta izdvaja za poticaje maloj i srednjoj privredi“, kazao je premijer FBiH Nermin Nikšić.
„Mi smo, kao Vlada, prepoznali to i imamo do sada najveća izdvajanja u iznosu od 9,4 miliona KM na ime podsticaja privredi. Mi na tome nećemo stati“, kazao je premijer ZDK-a Nezir Pivić.
Od početka 2026. godine doći će do primjene Mehanizma za prekogranično prilagođavanje emisije ugljen dioksida za što se odgovorne kompanije uveliko pripremaju na način da će tzv. zelenu energiju od 2026. godine, umjesto u izvoz, ustupiti domaćim izvozno orijentiranim kompanijama.
„Kako bi plaćale manju taksu, odnosno manje penale u proizvodnji i izvozu onih proizvoda koji se proizvode iz 'crne' energije“, kazao je Izudin Ahmetlić, član Nadzornog odbora Biznis centra.
Partneri sajma ove godine su Vijeće ministara, Vlade FBiH i ZDK, Vanjsko-trgovinska komora BiH i drugi, a uz centralnu temu vezanu uz primjenu Mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljenika, panele će održati Privredna komora i JU Autoceste FBiH.
federalna.ba