Tehnološki višak su 104 uposlenika u osnovnim i 87 u srednjim školama ZDK-a
U pripremama za predstojeću školsku godinu, obrazovne vlasti u ZDK su, nakon urađenih analiza, utvrdile višak prosvjetnih radnika i vannastavnog osoblja, no ne dramatično veći u odnosu na prethodnu.
Potpunim ili djelimičnim tehnološkim viškom proglašena su 104 uposlenika u osnovnim i 87 u srednjim školama.
„Oni u okviru Odluke o zbrinjavanju mogućeg tehnološkog viška ili Okvirnog plana imaju prvenstvo prilikom zapošljavanja tako da očekujemo, kao i prošle godine, da ćemo u potpunosti riješiti ovaj kompletan tehnološki višak u osnovnim i srednjim školama“, objašnjava ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta Spahija Kozlić (SDA).
Naime, obrazovne vlasti i sindikati prosvjetnih radnika su prije nekoliko godina usaglasili Okvirni plan za zbrinjavanje tehnološkog viška i prateće dokumente.
„Mislimo da je to jedan od najboljih modela u Federaciji BiH zbrinjavanja tehnološkog viška i prijema radnika u osnovne i srednje škole jer je sve transparentno, subjektivni faktor je isključen, sve se boduje i nema ni intervjua koji je najgori bio u procesu prijema radnika“, ističe Đevad Hadžić, predsjednik Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja ZDK-a.
Konkursi za prijem radnika na određeno vrijeme u školama su otvoreni ovih dana. Priča o, sa jedne strane tehnološkom višku, a sa druge o konkursima, možda izaziva zabunu u javnosti, no prosvjetnim radnicima je dobro poznata.
„U onim školama u kojima je tehnološki višak proglašen za ta radna mjesta ne otvara se konkurs, već se otvara u drugim školama gdje je potreban određeni radnik“, dodaje Hadžić.
Ponovo će biti primani na određeno vrijeme, a za punu normu mnogi će raditi u više škola. Do kada će njihovo zbrinjavanje biti ovako rješavano, nije pitanje samo za obrazovne vlasti. Razlozi za višak prosvjetara su, zbog reforme školstva, ali i sve manje djece i mladih u školskim klupama, odavno morali biti opći problem države.
federalna.ba